שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

ראיון עם מהנדס ברוך גוטמן עם מינויו ליו''ר מועצת קרן ידע הנדסי-אקדמי
מאת: אלי תבור

מהנדס ברוך גוטמן, מנהל מחוז ירושלים של הסתדרות המהנדסים ומנהל סניף ירושלים של לשכת המהנדסים והאדריכלים, מונה לעמוד בראש מועצת קרן ידע הנדסי-אקדמי במקומו של מהנדס אריה סויפר, שפרש מתפקיד זה בסוף דצמבר 2009.

קרן ידע הנדסי-אקדמי היא אחד המוסדות החשובים והפעילים ביותר של הסתדרות המהנדסים, אשר במשך 16 שנות קיומה שירתה רבבות מהנדסים, אדריכלים ואקדמאים במקצועות הטכנולוגיים, בקידום הקריירה המקצועית והעשרת הידע המקצועי שלהם. הקרן הוקמה בשעתה על-פי הסכמי השכר הקיבוציים שנחתמו בשנת 1994 בין הסתדרות המהנדסים למעסיקים הציבוריים. על-פי ההסכם מפרישים המעסיקים הציבוריים, כולל הממשלה, על חשבונם לקרן סכום השווה לחצי אחוז מהשכר הקובע לפנסיה של העובד, והקרן משתמשת בכספים אלה כדי לקדם את השכלתם המקצועית והידע המקצועי של זכאי הקרן.

בתמונה משמאל: מהנדס ברוך גוטמן, מנהל ארגוני המהנדסים במחוז י-ם והסביבה, התמנה לאחרונה ליו"ר מועצת קרן ידע הנדסי-אקדמי

מאז הקמתה ועד לסוף חודש אוקטובר 2009 העניקה הקרן כ-43,500 מלגות לזכאים בסכום כולל של כ-30 מיליון ש''ח. הזכאים ניצלו את המלגות מטעם הקרן להשתתפות בקורסים, סמינרים, כנסים וימי-עיון, בארץ ובחו''לֿ. בנוסף לכך מאפשרת הקרן למעוניינים בכך גם ללמוד במוסדות השכלה גבוהה לרכישת תואר אקדמי נוסף, או גבוה יותר.

מועצת הקרן, הקובעת את דרכי ניהולה, מדיניותה ואת דרכי בדיקת זכאותם של הפונים אליה, היא מועצה ציבורית המורכבת מחמישה נציגים של המעסיקים הציבוריים, חמישה נציגי ציבור וחמישה נציגים של הסתדרות המהנדסים, מתוכם נבחר יו''ר המועצה. מנכ''ל הקרן הוא אמיר קאופמן.

בתמונה מימין: אמיר קאופמן, מנכ"ל קרן ידע הנדסי-אקדמי


ברוך גוטמן, שנבחר כיו''ר המועצה החדש של קרן ידע הנדסי-אקדמי, הוא יליד וילנה, בירת ליטא. הוא נולד בה לאחר תום המלחמה, בשנת 1946, כבן לזוג של שרידי יהדות ליטא שבשנות הכיבוש הנאצי הושמדו בה כמאה ותשעים אלף יהודים. רק כ-7% מיהדות ליטא שרדו את תקופת השואה.

ברוך גוטמן גדל בווילנה והתחנך בה, ובשנת 1967 סיים את לימודיו לתואר שני בהנדסת מכשור במכון הפוליטכני של העיר. בארץ הוא רשום כמהנדס חשמל.
עם סיום לימודיו האקדמיים עבר גוטמן לריגה, בירת לטביה השכנה, שם עבד כמהנדס במכון מחקר לפולימרים במקביל התקבל ללימודים לתואר שלישי בפיסיקה של הפולימרים. אלא שבתקופת לימודיו בריגה עסק גוטמן גם בפעילות ציונית ענפה. אלה היו שנות המאבק למען מתן היתרי עלייה ליהודי בריה''מ והמדינות הבלטיות בכללם. גוטמן היה פעיל בארגון הפגנות והפצת ספרות ציונית במחתרת. כתוצאה מפעילותו זו נאלץ גוטמן להפסיק את לימודיו וחזר בשנת 1971 לוילנה, שם המשיך בפעילותו הציונית, למרות שהיה תחת מעקב צמוד של הקג''ב. הוא עצמו ביקש היתר עלייה לישראל אבל שלוש פעמים נענה בסירוב.
ב-1972, כשהוא בן 26, זכה גוטמן בהיתר יציאה ועלה לישראל. זמן קצר לאחר שסיים אולפן נשלח על-ידי המגבית היהודית המאוחדת למסע הרצאות
בארה''ב, לגיוס כספים למען המאבק לעליית יהודי בריה''מ.
לאחר שובו לארץ התקבל ברוך גוטמן, כמהנדס מחקר למכון הישראלי לסיבים, מכון ממשלתי שפעל תחת משרד  התמ''ס, ושעסק בין השאר גם בחקר הפולימרים. תוך כדי עבודתו במכון התבלט מהנדס גוטמן גם בפעילות הציבורית. הוא נבחר לשמש כנציג המהנדסים בוועד הכללי של מכון הסיבים, ומאוחר יותר היה גם כיו"ר הוועד הארצי  של המהנדסים במשרד התמ''ס. בחמש השנים האחרונות לפעילות מכון הסיבים הוא היה גם יו''ר הוועד הכללי של עובדי המכון. במקביל מונה גוטמן ליו''ר חטיבת עובדי המדינה בהסתדרות המהנדסים.
בשנים 1998-1994 נבחר גוטמן לאחד מנציגי הסתדרות המהנדסים במועצת קרן ידע הנדסי-אקדמי, לאחר שהיה למעשה אחד החותמים על הסכם השכר לשנים 1996-1993, שבמסגרתו הוקמה הקרן. גוטמן השתלב בפעילות הצוות הבכיר של הסתדרות המהנדסים והתמנה לעוזרו של יו''ר הסתדרות המהנדסים, יצחק רז, לענייני מהנדסים עולים. בשנת 1998,כאשר נסגר מכון הסיבים, פרש ברוך גוטמן לפנסיה מוקדמת כאשר תפקידו האחרון היה ראש תחום הסיבים התעשייתיים במכון. זמן קצר אחר-כך הוא החל את פעילותו בהסתדרות המהנדסים, כשהוא משמש כמנהל מחוז ירושלים במסגרת הסתדרות המהנדסים וכמנהל סניף ירושלים במסגרת לשכת המהנדסים.

עם מינויו לתפקיד יו''ר מועצת קרן ידע הנדסי אקדמי אומר מהנדס ברוך גוטמן: "פעילות הקרן אינה זרה לי. אני מכיר את הקרן, את פעילותה ואת חשיבותה מראשית הקמתה. אני חושב שהיא אחד האמצעים החשובים והיעילים ביותר לקידומם המקצועי של המהנדסים, ואעשה ככל יכולתי כדי שהקרן תוכל לשרת בצורה הטובה ביותר ציבור גדול ככל האפשר של הזכאים ליהנות ממשאביה''.
שלח לחבר


 


Google