שימוש ברובוטים בצה"ל - כתבה בעקבות הרצאתו של תת-אלוף איתן אשל, ראש המחקר ופיתוח (מו''פ) במפא''ת

מאת: אלי תבור

"חזון העליונות היבשתית הוא שליטה בכל מיתאר ותרחיש בשדה הקרב, תוך שרידות גבוהה של הלוחמים ויכולת קטלנית מדויקת ואפקטיבית, תוך שיתוף פעולה בין-זרועי על מנת להכריע את האוייב בשטחו. בשנים האחרונות מחייב חזון זה פיתוח מערכות לחימה מתוחכמות, בעלות יכולת אוטונומית, המופעלות במשולב עם מערכות לחימה מאויישות. במילים אחרות: הכוונה של צה''ל היא לפתח אבני בניין שישרתו מגוון של יישומים בתחומי הרובוטיקה''. 

במילים אלה, פתח תת-אלוף איתן אשל, ראש המחקר ופיתוח (מו''פ) במפא''ת, את הרצאת המליאה שלו בנושא "שילוב הרובוטיקה בשדה הקרב העתידי'', אותה השמיע בפתיחת הכינוס ה-31 להנדסת מכונות, שנערך בימים 3-2 ביוני השנה במרכז הכנסים של מלון "דן פנורמה'' בתל-אביב.

בתמונה משמאל: תת אלוף איתן אשל ראש מו"פ במפא"ת

מפא''ת הם ראשי התיבות של המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית, הפעול במסגרת משרד הביטחון ומרכז את כל תוכניות המו''פ הביטחוני במדינת ישראל, המבוצעות על-ידי צה''ל, המוסדות האקדמיים והחברות הציבוריות והפרטיות הפועלות בתחום זה. "התרחישים אותם אנחנו בונים לצורך פיתוח אמצעים רובוטיים מתרחשים בשטח פתוח ובשטח בנוי'', הסביר תא''ל אשל, שקודם שהתמנה לראש מו''פ במפא''ת היה ראש מחלקת מערכות אלקטרוניקה ולוחמה אלקטרונית במינהל המחקר הביטחוני. "בשטח הפתוח אנחנו מיעדים להתקנים רובוטיים בקרה של גדרות גבול, התקני פריצה וסילוק מכשולים ומטענים מסוכנים. לצורך בקרת הגדרות פותח כבר בשנים האחרונות בישראל כלי בעל יכולת תנועה אוטונומית - מערכת רובוטית בלתי מאוישת לסיור גבולות ולמשימות ביטחון שוטף. המערכת הזאת כבר מופעלת במספר זירות בהצלחה מבצעית רבה. למעשה, זוהי מערכת סמי-אוטונומית, שכן יש לנו גם יכולת לתת לה שליטה ידנית מרחוק''.

המערכת אותה הציג תא''ל אשל היא מערכת ה''גארדיום'', שפותחה על-ידי חברת "ג'יניוס'' הישראלית ונמצאת כבר בשימוש צה''ל ומשמר הגבול באיזור עוטף עזה וכן לאורך קטעים של גדר ההפרדה בגדה המערבית. זוהי המערכת הרובוטית הקרקעית הראשונה מסוגה בעולם שהוכנסה כבר לפעילות מבצעית. "זוהי גם מערכת אוטונומית למערך המתמרן המאפשרת גם גם כניסה לא מאוישת לאזור מאויים, ויש לה יכולת התמודדות עם ציר לא מוכר'', הסביר תא''ל אשל. "למעשה, היא מהווה מעין "משמר קדמי" לכוח לוחם שמתקדם בשטח אוייב. היא משמשת גם לפתיחת צירים, למארבים ותצפיות, לתספוקת ולפינוי רפואי. יש לה בהחלט יכולת לפתוח ציר או נתיב באופן עצמאי''. 

עיניים בשטחים סגורים
"אנחנו מנסים כיום לעשות את מה שלמדנו מהפעלת מערכות המטוסים ללא טייסים (המל''טים) וליישם זאת גם לתחום היבשתי'', הוסיף, אשל ואמר. "אנחנו מפתחים כלים עם יכולת עבירות גדולה בשטח, שדי לסמן להם נקודה במפה והכלי כבר יודע איך להגיע אליו תוך התגברות על כל המכשולים''. בין הכלים אותם כבר פיתחה מערכת הביטחון והנמצאים כבר בשימוש מבצעי נמצא הדחפור הכבד מתוצרת חברת "קטרפילר'' D9, שהפך בחיל ההנדסה לדחפור אוטונומי, המשמש למשימות פריצה, גישור וחישוף בצורה עצמאית לחלוטין, ללא סיכון חיי נהג ומפעיל שיישב בתוכו. "משימותיו של הדחפור האוטונומי, המכונה "רעם השחר'', הן בעיקר פריצת צירים, טיהור זירות מטענים, פריצת מכשולים מורכבים וחישוף שטחים'', הסביר תא''ל אשל. "זהו למעשה כיום 'סוס העבודה' של צה''ל בפתיחת צירים. אנחנו מפתחים עבורו עכשיו מיפוי תלת מימדי ברמת דיוק גבוהה ביותר באמצעות קרני לייזר''.

בתמונה משמאל: "רעם השחר", דחפור רובוטי מדגם D9 המשמש לפילוס דרכים בשלט רחוק

כלים רובוטיים הנדסיים נוספים הנמצאים כבר בשימוש יחידת ההנדסה למשימות מיוחדות (יהל''ם) של חיל הנדסה הקרבית של צה''ל, אותם לא הזכיר תא''ל אשל בהרצאתו, אך שהוצגו כבר בפומבי בעבר, הם "כתר פז'' - טרקטור המופעל בשלט רחוק לפינוי מטענים ומוקשים; דחפור רובוטי מדגם קטרפילר D7 לסילוק מכשולים בשדה הקרב, ודחפור רובוטי קטן מדגם קטרפילר MTL257B, המשמש בעיקר לפינוי שדות מוקשים.

בתמונה מימין: 
דחפור רובוטי קטן מדגם
קטרפילר MTL257B המשמש בעיקר לפינוי שדות מוקשים

בהמשך הרצאתו הציג תא''ל אשל את מה שכינה "אלמנטים המסייעים לחיל הרגלים בלחימה בשטח אורבאני''. הראשון שבהם הוא ה-Eyedrive, שהופעל מבצעית לראשונה במבצע "עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. "זהו רובוט נישא חייל ללחימה על היעד'', הסביר אשל. "הוא מכניס למעשה 'עיניים' לתוך שטח סגור, כדי שהלוחם ידע מה קורה בפנים. יש לו יכולת להטלת חיישני Eyeball לשטחים סגורים, כמו מבנים, מנהרות או תעלות. 
 

  

בתמונה: ה-eyeball - הכדור ה"רואה" וה"שומע", הנזרק לשטחים מסוכנים לשם קבלת מידע בזמן אמת לפני כניסת הלוחמים לשטח מסוכן

ה-Eyeball  מאפשר ללוחמים תצפית וההאזנה בהיקף של 360 מעלות, ומאפשר להם לקבל תמונה בזמן אמת של מה שקורה בשטח סגור לפני שהם נכנסים אליו. ל-Eyedrive יש גם יכולת אש והוא יכול להשמיד, בפקודה מרחוק, מטענים וחפצים חשודים לפני שהחיילים נכנסים למתחם הסגור. "ה-Eyedrive נישא על גבו של לוחם והוא נשלח על-ידו בשטחים אורבאניים לסריקה מוקדמת וזיהוי של אנשים וגופים חשודים בסימטאות ובבניינים לפני שהחיילים מגיעים אליהם. בעזרתו יודע הכוח הלוחם מה מצפה לו בתוך שכונה, סימטא או מבנה. ההתקן הרובוטי הזה עושה עבודה באופן עצמאי לחלוטין ושולח את התמונות בזמן אמת לכוח שמאחוריו''.

ה-Eyeball הוא כדור בגודל רימון-יד המכיל בתוכו מצלמה המאפשרת לסרוק שטח מרחוק, בעיקר בלחימה בשטח בנוי. הוא משדר תמונות וידיאו עם קול למוניטור הנמצא מחוץ לאתר אותו הוא סורק. ההתקן הרובוטי הקטן הזה פותח על-ידי חברת ODF optronics הישראלית כבר בשנת 2004, נכנס לפעילות מבצעית ביחידות מיוחדות בשנת 2005, וכיום הוא נמצא בשימוש נרחב יותר ביחידות החי''ר. הוא נמכר לחברת "רמינגטון טכנולוג'יס'' האמריקאית המשווקת אותו גם לחילות אחרים. 
בתמונה מימין: ה-eyeball עם ציפוי הסוואה מוחזק בידו של לוחם

"הרובוט המתאבד''

"אנחנו מפתחים עכשיו גם 'רובוט מתאבד' - רובוט נושא מטען נפץ, אבל הוא נמצא עדיין בשלב הניסויים משום שהוא עדיין לא מושלם מבחינה בטיחותית'', אמר תא''ל אשל. "מטרתו של 'הרובוט המתאבד' היא ניטרול אוייב בשטח סגור הממתין ואורב לכוחותינו.

במקביל מפתחים בארץ גם מערכת נשק זעירה שיורה חיצים למטענים כדי לנטרלם לפני שכוח נכנס למבנה סגור. זוהי מערכת אוטונומית המסוגלת לזהות מטען ולירות אליו חץ שינטרל אותו ברמה מדויקת ביותר''.

פלטפורמה רובוטית נישאת חייל נוספת, שפותחה בארץ עבור צה''ל היא ה''ויפר''. הפלטפורמה פותחה בשיתוף פעולה בין חברת אלביט מערכות לחברת גליליאו מכשירי תנועה. המיוחד ב''ויפר'' היא יכולת העבירות המרשימה שלו, כולל יכולת של טיפוס על מדרגות. מדובר ברובוט הנע על גבי זחלים, קל משקל, קומפקטי, ניתן לנשיאה, ידידותי למשתמש המאפשר הגנה על חיילים בשטחים עויינים. הוא מסוגל לבצע מגוון רחב של משימות. הוא נועד לסייע לחיילי היבשה בביצוע משימות קרביות ביעילות ובהצלת חיי אדם. ניתן להוסיף ל''ויפר'' מערכות נשק שונות, כמו תת-מקלע 'עוזי' עם כוונת ומציין מטרה, משגר רימונים, תופסן, תוכנת מיפוי ועוד. "התפעול של ה'ויפר' הוא פשוט יחסית'', הסביר תא''ל אשל. "מכוונים אותו דרך עינית המתקנת על המשקפת או המשקפיים ומשקלו כ-12 ק''ג.
 

 

 

 

 

בתמונה: ה"ויפר"-מערכת רובוטית נישאת חייל המסוגלת לשאת כלי נשק שונים

פיתוח נוסף שעובדים עליו הוא מערכת בקרה אוטונומית לרובוט נישא חייל המאפשרת מיפוי דו-מימדי בזמן אמת עם יכולת איכון עצמית ללא GPS עם סורקי לייזר למיפוי וניווט ומערכת צילום. כתוצאה מהמידע שהמערכת בנתה ניתן לקבל תמונה תלת-מימדית של שטח לא מוכר. "לרובוטים הצבאיים מוענקות תצורות מתקדמות. כך, למשל, הוענקה לרובוט שפותח בטכניון בחיפה לתנועה בין הריסות ובחללים צרים תצורת נחש. זוהו רובוט בעל יכולת תנועה בחתימה נמוכה, המבוסס על חיקוי תנועת הנחש''.
 

 

 

 
     בתמונה:
ה"נחש הרובוטי" המתפתל למשימות תצפית בשטחים פתוחים

"בסך הכל'', סיכם תא''ל אשל את הרצאתו, "אנחנו פועלים בפיתוח רובוטים לשדה הקרב בשלושה תחומים: כלי ציוד מיכאני כבד; מערכות נישאות חיילים, ומערכות לחימה גנריות לפתיחת צירים והגנה על הגדרות. המטרה בפיתוח מערכות רובוטיות אלה היא בניית אבני בניין טכנולוגיות שניתן לפתח באמצעותם מערכות מתוחכמות שונות''.

שלח לחבר
שתף


 


Google