הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

הכינוס ה-45 להנדסה כימית גילה כי חלקה בייצוא הישראלי משתווה לתעשיית ההיי-טק, הזוכה לתהילה גדולה ממנה

ההנדסה הכימית הפכה לחלק מתעשיית ההיי-טק

מאת: אלי תבור

היה נעים ומעודד לגלות, כי בתקופה שבה מתלהמים אנשי אקדמיה בריטים נגד ישראל, ומבקשים להטיל חרם על מוסדות אקדמיים ישראליים, הגיע לארץ איש אקדמיה בריטי בכיר, כדי ליטול חלק פעיל בכינוס של מהנדסי כימיה וכימאים ישראלים, שהתקיים במגדלי עזריאלי בת"א, ב-25.11.09. המדובר בפרופ' ריצ'ארד דרטון, מהנדס כימיה, המכהן כראש מחלקת מדעי ההנדסה באוניברסיטת אוקספורד היוקרתית. לאחרונה נבחר דרטון כנשיא הבא של EFCE - הפדרציה האירופאית של ארגוני מהנדסי כימיה, המאגדת בתוכה כ-150,000 מהנדסי כימיה מ-40 מדינות באירופה, כולל ישראל, ואשר שני ארגוני הההנדסה הכימית הפועלים במדינה, הם חברים מן המניין בפדרציה זו. 

פרופ' דרטון, שבחודש ינואר הקרוב יחל את כהונתו כנשיא הפדרציה, הגיע במיוחד לישראל כדי להשתתף בכינוס ה-45 להנדסה הכימית המשותף לאגודה הישראלית להנדסה כימית ולאגודת מהנדסי כימיה וכימאים של לשכת המהנדסים. שני הגופים החברים בפדרציה האירופאית של מהנדסי הכימיה. הוא התקבל, כמובן, כאורח כבוד של הכינוס. קיבלו את פניו נשיא האגודה הישראלית להנדסה כימית, פרופ' יוסי קוסט, מהמחלקה להנדסה כימית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, וד''ר אליק גרויסמן, יו''ר אגודת מהנדסי כימיה וכימאים של לשכת המהנדסים.

בתמונה משמאל:
 פרופ' ריצ'ארד דרטון מאוניברסיטת אוקספורד, הנשיא הנבחר של EFCE -פדרציית מהנדסי הכימיה האירופית

בהרצאתו בפני משתתפי הכינוס הציג פרופ' דרטון בפני משתתפי הכינוס את הפדרציה האירופאית ואת דרכי פעולתה. הוא פירט את מטרות הפדרציה, שהעיקריות בהן הן לתמוך בהכשרת ובחינוך מהנדסי כימיה; להשפיע על מקבלי ההחלטות ומעצבי דעת הקהל במדינות שארגוניהן חברים בפדרציה בנושאים החשובים למהנדסי הכימיה; ליזום שיתופי פעולה בין האגודות החברות בפדרציה לקידום המטרות המשותפות להן בתחומי המדע והטכנולוגיה.

עוד סיפר פרופ' דרטון, כי הפדרציה פועלת באמצעות קבוצות עבודה בנושאים שונים. הוא הביע את פליאתו שאף מהנדס כימיה מישראל לא חבר בקבוצות עבודה אלה, וקרא למהנדסים הישראלים ליטול חלק פעיל יותר בפעילות קבוצות העבודה של הפדרציה.

בתשובה לשאלה שהציג פרופ' קוסט לגבי השינויים, אם ישנם כאלה, בתוכניות ההכשרה האקדמיות של מהנדסי הכימיה בבריטניה, השיב פרופ' דרטון: "זה נורא שאנחנו עדיין מלמדים בבריטניה על-פי תוכנית לימודים שנקבעה בשנות ה-60 של המאה שעברה. המהפכה שהתחוללה בעשורים האחרונים בטכנולוגיית המידע מחייבת לשנות מהיסוד את תוכנית הכשרת מהנדסי הכימיה, ואני מציע גם לכם: אל תהססו לשנות את תוכניות הלימודים ולהתאימן לצרכים של החברה והתעשייה המודרנית''.

בתמונה מימין:
פרופ' יוסי קוסט, נשיא האגודה הישראלית להנדסה כימית

טרם הרצאתו של אורח הכבוד ברכו פרופ' יוסי קוסט וד''ר אליק גרויסמן את משתתפי הכינוס. ד''ר גרויסמן ניצל את ההזדמנות והציג בפני המשתתפים את פעילותה של אגודת מהנדסי כימיה וכימאים בלשכת המהנדסים. הוא בירך את שיתוף הפעולה בין שתי אגודות ההנדסה הכימית, ואמר: "כמעט בכל ערב אני הולך ביישוב שבו אני גר, שכניה שבגוש שגב, ומתבונן בנמלים. הם קטנות פי מיליון מבני האדם, אך הם רגישות מאוד לסביבה. אני מסתכל כיצד הן עובדות יחד כקונסורציום ושורדות בתנאים קשים. זוהי דוגמה מהטבע. גם אנחנו חייבים לשתף פעולה במיוחד בחינוך של דור חדש של מהנדסי כימיה והכשרתם לדרישות החדשות של התעשייה הכימית''.

בתמונה משמאל:  ד''ר אליק גרויסמן, יו''ר אגודת מהנדסי כימיה וכימאים בלשכת המהנדסים

נוכחותו של דור צעיר זה של מהנדסי כימיה בלטה הפעם בכינוס יותר מאשר בכינוסים קודמים, שבהם הייתה שליטה כמעט מוחלטת של כסופי השיער. הפעם היה משקלם של מהנדסי הכימיה הצעירים, ובמיוחד מתחומי הנדסת הכימיה, בולט ביותר ועבר את מחצית משתתפי הכינוס. עוד היבט מעודד שהציג הכינוס.

הצמיחה היא דווקא בתעשייה הכימית - עם זאת, כמעט כל הדוברים בכינוס הדגישו את המחסור השורר בתעשייה הכימית במהנדסים חדשים, ואת מיעוט בני הנוער הפונים ללימודי הנדסה כימית, אם כי בשנים האחרונות ניכרת התעוררות מעט בתחום זה. כמה מהדוברים הציעו הצעות כיצד לעודד את לימודי הכימיה בבתי הספר התיכוניים, כהכנה לקראת לימודי כימיה אקדמיים.


 

 

 

 

 

 

 
בתמונה:
מהנדסי כימיה צעירים בלטו בנוכחותם בכינוס ה-45 להנדסה כימית

מי שהתמקד בנושא זה במיוחד היה ד''ר גילי פורטונה, חוקר בכיר במוסד שמואל נאמן שליד הטכניון בחיפה. בהרצאתו בנושא "תרומתה של התעשייה הכימית לכלכלת ישראל'', סיפר ד''ר פורטונה על עבודת מחקר שביצע בראש צוות חוקרים במסגרת המכון על התעשייה הכימית בישראל, שהסתכמה בהמלצה על התוויית מדיניות לאומית בתחום זה.

בין השאר אמר ד''ר פורטונה: "לתעשייה הכימית הישראלית היו הישגים בפעילות הגלובלית. שתי חברות הכימיה הגדולות בישראל, טבע וכי''ל, הן מובילות בתחומיהן בעולם העסקיץ עם זאת, ראינו במחקר, שהתעשייה הכימית הישראלית חסומה בגידול. יש לנו ידע עצום שאינו ממונף כראוי, וכל מקצוע ההנדסה הכימית נמצא, למרות ההצלחות בירידה גדולה...בין השאר ניסינו לבדוק למה בני הנוער הישראלים לא נמשכים ללמוד כימיה. מצאנו כי מערכות החינוך בתחום זה נמצאות במצב רעוע. רק אחוז קטן מהתלמידים ניגש לבחינות הבגרות בכימיה, והקשר בין האקדמיה לתעשייה הכימית הוא רופף וחלש. במערכת החינוך הפסיקו את חובת לימודי הכימיה לאחר כיתה ט'. המשבר בחינוך לכימיה זוהה על ידינו כגורם קריטי במצבה של התעשייה הכימית בישראל''.  

צוות המחקר שעסק בסוגיית החינוך הטכנולוגי בתחום הכימיה המליץ, בין היתר, על "חינוך מחדש'' של מורי הכימיה בבתי הספר התיכוניים. צוות בראשות פרופ' יואל ששון, שעסק בחיפוש כיווני פיתוח חדשים לתעשייה הכימית הישראלית המליץ להתמקד בשבע טכנולוגיות, ביניהן ננוטכנולוגיה, ביוטכנולוגיה, פרמצבטיקה, בטחון פנים, טכנולוגיות סביבה ואנרגיה ירוקה. הצוות המליץ לא להיסחף לתחומים שבהם אין לתעשייה הכימית הישראלית יתרון.

יחד עם זאת הצביע ד''ר פורטונה על כך, שחרף מצבה הקשה, התעשייה הכימית במדינה היא עדיין גורם מוביל ומנהיג. "היום מדברים כולם על כך שתעשיית היי-טק היא הקטר המוביל את המשק, אבל התעשייה הכימית אינה פחות מובילה ומתקדמת. היא לא פחות היי-טק מתעשיית ההיי-טק. היא הכניסה למדינה לא פחות מ-110מיליון דולר ב-20 השנים האחרונות. הייצוא של ענפי הכימיה וההיי-טק הוא זהה. אפילו מספר המועסקים בתעשייה הכימית גדל, מ-28 אלף מועסקים בשנת 2005 ל-33 אלף מועסקים בשנת 2008. אם יש צמיחה בתעשייה הישראלית הוא נמצא דווקא בתעשייה הכימית''.

בתמונה מימין:
 ד''ר גילי פורטונה, חוקר בכיר במוסד שמואל נאמן שליד הטכניון בחיפה


בהמשך הכינוס הושמעה שורת הרצאות בנושאים מקצועיים שונים, ביניהן הרצאתה של גב' זיוה פתיר, מנכ''לית מכון התקנים לשעבר, שהשתלבה בחברת "בטרפלייס'', מפתחת מיזם תשתיות הטעינה, התפעול והתמיכה לרכב חשמלי של היזם שי אגסי; והרצאתו של ד''ר ברוך גרינבאום על הידרומטלורגיה - הדרך הירוקה לייצור מתכות.

בין ההרצאות הוענק פרס התעשייה הכימית למהנדס הכימיה רפי קליינברגר ז''ל, מג''ד צנחנים במילואים, ששימש כמנהל עסקי בחטיבת הכימיה של חברת "בייטמן הנדסה'' שבבעלות בני שטיינמץ. קליינברגר בן ה-58 נפטר בחודש יולי האחרון, ככל הנראה ממכת חום, בעת שטייל עם בנו באיזור נחל צין בערבה. הוא זכה לאחר מותו בפרס התעשייה על פיתוח ויישום של תהליכי מיצוי חדשניים.

כמו כן הוענקה בכינוס חברות כבוד באגודה להנדסה כימית לפרופ' רפי סמיט מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון וראש מכון גרנד למחקר המים בטכניון, מומחה בעל שם עולמי בתחום התפלת מי-ים. לרגל הענקת חברות כבוד זו נשא פרופ' סמיט הרצאה בנושא "חידושים בתחום ההתפלה בארץ ובעולם''.

 

 

 

 
 

 

 


בתמונה:
 חלק ממשתפי הכינוס ה-45 להנדסה כימית שנערך במגדלי עזריאלי בתל-אביב

שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google