הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

הוסמכו שבעה מפקחי ריתוך חדשים לישראל

מאת: אלי תבור

שבעה מפקחי ריתוך חדשים - מהתפקידים החשובים והאחראיים ביותר בעבודות ריתוך - הוסמכו על ידי הוועדה הלאומית לריתוך, הפועלת במסגרת אגודת מהנדסי מכונות בלשכה. טקס הענקת התעודות למפקחי הריתוך החדשים נערך בכינוס הלאומי לריתוך 2009, ב-13 בינואר במלון "השרון'' בהרצליה. את תעודות ההסמכה למפקחי הריתוך החדשים העניקו גברי כהן, יו''ר הוועדה הלאומית לריתוך, פרופסור עדין שטרן, חבר הוועדה הלאומית לריתוך, ויורם אייזנברג, יו''ר הכינוס.

מפקח הריתוך הוא החוליה המקשרת בין מהנדס המכונות המתכנן עבודות ריתוך לבין קבלן הריתוך המבצע את עבודות הריתוך בפועל. תפקיד מפקח הריתוך הוא לפקח על עבודות התכנון, ההכנות לריתוך והתאמת הכלים לעבודת הריתוך, וכן לפקח על עבודת הריתוך בעת העבודה ולאחר ביצועה. למעשה, מפקח הריתוך הוא האחראי לאיכות ושלמות עבודת הריתוך.

בטקס ציין שמעון אדס, מהנדס ריתוך עצמאי מוותיקי מהנדסי הריתוך בארץ ויו''ר ועדת ההסמכה של הוועדה הלאומית לריתוך, כי הדרישה למפקחי ריתוך מוסמכים מחלחלת לתעשייה הישראלית. אם בשנת 1999 היו בישראל רק ארבעה מפקחי ריתוך מוסמכים, מגיע מספרם של מפקחים כאלה כיום, לאחר הסמכתם של שבעת מפקחי הריתוך החדשים, ל-57. שמעון אדס ציין בכינוס, כי בשנת 1999 החליטה ועדת הריתוך הלאומית שהדרך הטובה ביותר לקדם את מטרותיה לשיפור איכות הריתוכים בארץ היא לקשור קשר הדוק עם אגודת הריתוך האמריקאית AWS-American Welding Society שהיא אגודת הריתוך הגדולה והמקצועית ביותר בעולם, המונה למעלה מ-50 אלף חברים. הוועדה הלאומית לריתוך בישראל קיבלה באותה שנה הכרה מהארגון האמריקאי, ובשנת 2004 נחתם הסכם בין שני הארגונים להכרה הדדית זה בהסמכותיו של זה למפקחי ריתוך. בכך הפכה ישראל למדינה השנייה בעולם, לאחר קנדה, שהארגון האמריקאי מכיר בתעודות ההסמכה שלו, כאשר שאר המדינות בעולם נאלצות לקבל אישורי איכות ריתוך לפי התקן האמריקאי אך ורק ממפקחי ריתוך אמריקאים.

שבעת מפקחי הריתוך החדשים שהוסמכו בכינוס הם: ליאור קורן, איגור טופורסקי, עמי אדר, ישראל ביטון, איריס וקסמן, אורן שניידר ומופיד חמדאן. באותו מעמד קיבלו גם מפקחי ריתוך ותיקים הסמכה מחודשת, הניתנת אחת לתשע שנים. כמו כן ניתנה בטקס זה הכרה לשישה גופים ישראלים להסמיך מפקחי ריתוך לפי דרישות הוועדה הלאומית לריתוך על-פי התקנים האמריקאים.

את ההרצאה המרכזית בכינוס נשא מהנדס ריימונד הודקינסון מקבוצת "מסר'' הגרמנית, ספקית הגזים לריתוךהגדולה והוותיקה בעולם, המפתחת מזה 100 שנה טכנולוגיות ושיטות ריתוך וחיבור חדישות לתעשיות השונות ובמיוחד לתעשיות הרכב והאלקטרוניקה.
 

 

 

 

 

המרצה האורח הירצה על היתרונות שבמערכות חיתוך ממוחשב CNC-Computer Numerical Control , שהן מערכות בקרים הנשלטות ישירות ממחשבים אישיים בהם מותקנים מערכות תיב''ם.
בתמונה: ריימונד הודקינסון, נציג חב' "מסר" הגרמנית לייצור גזי ריתוך, נושא את הרצאת האורח בכינוס הלאומי לריתוך 2009.

בהמשך התפצל הכינוס לשני מושבים: מעשי ועיוני.
במושב המעשי הושמעו תשע הרצאות בנושאים שונים, החל בחשיבות השימוש בבולמי להבה, דרך ריתוכים תת-ימיים ועד לחידושים וחדשנות בריתוך.

במושב העיוני הושמעו הרצאות בנושאים כמו ננוקשיות בהלחמות נטולות עופרת, או איפיון מיקרו מבנה בריתוך הסטאלוי.

במסגרת המושב העיוני הושמעה גם הרצאתו של ד''ר אורי יחזקאל, מרצה אורח מאוניברסיטת דרקסל בפילדלפיה, שהירצה על חיבור חומרים קרמיים. בתמונה למטה:


חומרים קרמיים הם חומרים טבעיים או מלאכותיים המצטיינים בקשיות גבוהה, עמידים לחום ולשחיקה, וטובים כמבודדי חום. הם מוכרים מהאריחים המצפים מעבורות חלל המסייעים להם לעמוד בטמפרטורות הגבוהות הנוצרות מהחיכוך באמוספרה בחזרה לכדור הארץ, או מהאפודים הקרמיים, המגינים על לוחמים מפגיעות כדורים ורסיסים בשדה הקרב. חומרים קרמיים פשוטים, לדברי ד''ר יחזקאל, מורכבים ממתכות שמחוברות לחומרים כימיים ועושים מהם גם צלחות, ספלים ואסלות. חומרים קרמיים מתקדמים הם תרכיבים של אלומינום וחומצות. יש גם חומרים קרמיים מרוכבים המשמשים למיגון כלי רכב, למשל. ד''ר יחזקאל הציג את הבעייתיות שבחיבור חומרים קרמיים, אם באמצעות ריתוך אולטראסוני, הלחמות או אטימה בזכוכית, בטמפרטורות נמוכות או גבוהות מאוד. הוא ציין כי בארץ קיימת כבר פעילות ענפה ביותר בנושא החיבורים של חומרים קרמיים.

במסגרת הכינוס הוכרז כבר על ההכנות לכנס הלאומי לריתוך לשנת 2010, שאמור להיות כנס מורחב עם מרצים אורחים רבים מחו''ל. הודעות לקראת כינוס צפוי זה תתפרסמנה בהמשך השנה באתר הלשכה ובאתר הכינוס בכתובת www.welding-2010.org.il.

במקביל למושבי ההרצאות נערכה באחד מאולמות מלון "השרון'' תערוכה מסחרית של כלי ואמצעי ריתוך חדשניים, שזכתה להתעניינות רבה מצד מאות המשתתפים בכינוס. 

 

 

 

בתמונה מימין:
רובוט ריתוך ממוחשב
מתוצרת חברת "יאסקאווה"
היפנית, שהוא רובוט
לריתוך תעשייתי, שהוצג
בתערוכה המסחרית
שנערכה במסגרת הכינוס
הלאומי לריתוך 2009.

 

 

 

 

  
            


בתמונה משמאל: ציוד מגן חדיש לרתכים מתוצרת חברת 3M, הכולל מסכת ראש, המתאימה את עצמה לבמנה הראש של הרחך בצירוף משאבה המזרימה אוויר לתוך המסיכה, כפי שהוצג בתערוכה המסחרית של הכינוס הלאומי לריתוך 2009

שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google