הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

ביוזמת הענף להנדסת רכב בלשכה יחודשו המסלולים האקדמיים ללימודי הנדסת רכב
מאת: אלי תבור

מאמצי הסברה ושכנוע ממושכים של שדולת הרכב בישראל, בראשות ענף הנדסת הרכב באגודת מהנדסי מכונות בלשכת המהנדסים והאדריכלים, בקרב מוסדות השכלה הגבוהה בישראל נשאו סוף סוף פרי: בשנת הלימודים האקדמית הקרובה יוחל בלימודי הנדסת רכב בישראל, לאחר הפסקה ממושכת בת שנים.

בכינוס השישי לחלפים ומערכות לרכב שערך הענף להנדסת רכב בלשכת המהנדסים במלון "השרון'' בהרצליה ב-4.6.09, הכריז יו''ר הענף, מהנדס שמואל בן ארי, כי כבר בשנת הלימודים האקדמית הקרובה יפתח הטכניון בחיפה מסלול לימודים לתואר שני בהנדסת רכב בפקולטה להנדסת מכונות. שנה לאחר מכן, בשנת 2010, ייפתחו הן בטכניון בחיפה והן במכללת אפקה בתל-אביב לימודים מלאים לתואר ראשון בהנדסת מכונות עם התמחות בהנדסת רכב. אוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע הודיעה אף היא, כי היא מתארגנת לפתיחת מסלול לימודים להנדסת רכב במחלקה להנדסת מכונות.

בכך מגיע לסיומו המוצלח מאבק שבראשו עמד הענף להנדסת רכב בלשכת המהנדסים, שהחל בחודש יולי 2007, כאשר לשכת המהנדסים יזמה דיון רחב היקף, בהשתתפות גופים רבים מענף הרכב ונציגים ממשרד התחבורה, בנושא לימודי הנדסת רכב בישראל. הדיון נערך בעקבות פניית מהנדס צעיר, שביקש ללמוד הנדסת רכב במוסד אקדמי בארץ ונוכח להפתעתו כי בישראל אין אפשרות ללמוד הנדסת רכב, וכי התואר האקדמי הגבוה ביותר אליו ניתן להגיע בארץ הוא הנדסאי רכב. זאת, למרות שבארץ קיימת תעשיית רכב מפותחת, כשעשרות מפעלים מייצרים טריילרים, מרכבי רכב וחלפי רכב המיוצאים ליצרניות הרכב הגדולות בעולם. תעשייה זו זקוקה למהנדסי רכב איכותיים בעלי הבנה עמוקה בתחומים רבים הקשורים ברכב. בנוסף לכך, התיקון והאחזקה של כלי רכב מודרניים, בעלי טכנולוגיית היי-טק מתוחכמת וממחושבת זקוקים גם הם למהנדסי רכב איכותיים. אומר מהנדס שמואל בן ארי: "מהנדס רכב הוא מקצוע שהלך ונכחד בישראל. כיום פועלים בארץ לכל היותר כעשרה מהנדסי רכב מוסמכים, כאשר הביקוש המיידי הוא לכמאתיים מהנדסי רכב מומחים. לא רק לתעשיית הרכב הישראלית דרושים מהנדסי רכב. מהנדסים כאלה דרושים למכוני הרישוי, למוסכים הגדולים, ליבואני הרכב, למשרד התחבורה, לחברות האוטובוסים וההובלה הגדולות. יש ביקוש גדול למהנדסי רכב. כבר כיום יש כמאתיים משרות פנויות למהנדסי רכב ואילו המוסדות האקדמאים היו מכשירים בעבר מהנדסי רכב היה ניתן לשלב מאות מהנדסי רכב נוספים בענף. גם בקרב הסטודנטים יש ביקוש ללימודי הנדסת רכב, שכן הצעירים אוהבים רכב, ומי שרצה ללמוד הנדסת רכב נאלץ עד כה לנסוע ללמוד מקצוע זה בחו''ל. אני מברך את המוסדות האקדמיים שנענו ליוזמתנו והחליטו להנהיג את לימודי הנדסת הרכב''.


בתמונה: יו''ר הענף להנדסת רכב בלשכה,
מהנדס שמואל בן ארי
שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google