תעודות הוקרה לשלושה פורצי דרך בתחום הנדסת המכונות בישראל

מאת: אלי תבור

שלוש תעודות הוקרה הוענקו למהנדסי מכונות מצטיינים בטקס חגיגי במסגרת מושב הפתיחה של הכנס הישראלי ה-31 להנדסת מכונות של אגודת מהנדסי מכונות בלשכת המהנדסים והאדריכלים, שנערך בימים 3-2 ביוני השנה במרכז הכנסים של מלון "דן פנורמה'' בתל-אביב.

הטקס נערך בהנחייתו של יו''ר הכנס, מהנדס יצחק הוכמן ובהשתתפותם של אינג' עמנואל ליבן, יו"ר אגודת מהנדסי מכונות, מר יהודה היימן, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי בהתאחדות התעשיינים, פרופ' פנחס בר-יוסף, דיקן הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, פרופ' חיים קלמן, ראש המחלקה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' לב שמר, ראש ביה"ס להנדסה מכאנית באוניברסיטת ת"א, ד"ר נפתלי סלע, המדען הראשי של רפא"ל ופרופ' יצחק בוכר, ראש המעבדה לדינמיקה בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון ויו"ר ועדת המערכת של הכנס.
עם פתיחת הטקס אמר מהנדס הוכמן: "כפי שיש לעתים צורך להזכיר את תרומתם של הנדסה המכאנית ושל העוסקים בה להצלחה התעשייתית והמדעית של ישראל, כך צריך להזכיר גם לעצמנו, כי ההצלחה מתחילה במורי-דרך ובמנהיגות טכנולוגית. אנו מבקשים להוקיר היום שלושה מורי-דרך שהם משכמם ומעלה, כל אחד בתחומו. שניים שבאו מן האקדמיה אך טבעו חותם משמעותי גם על התעשייה, ואחד מן התעשייה, המעורב ומשפיע זה שנים רבות גם על המחקר האקדמי''.

ואלה שלושת מקבלי תעודות ההוקרה של אגודת מהנדסי המכונות:

פרופ' ישעיהו ירניצקי
פרופסור ישעיהו ירניצקי הוא יליד חיפה (1928) ובוגר בית הספר הריאלי שם. סיים את לימודיו בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון בחיפה בהצטיינות מרובה. עבד ברפא''ל ואחר-כך בטכניון, שם קיבל את כל תאריו האקדמיים. לאחר סיום המאסטר, שהפך לדוקטורט, בנושא רקטות בעלות דלק נוזלי, חיפש ענף שניתן לתרום לקדמו באמצעות מחקר ופיתוח. כך התוודע אל ענף היהלומים לו הקדיש את חייו. בשנת 1964 הקים במסגרת הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון מעבדה לחקר היהלום ומעבדה נוספת בבורסת היהלומים ברמת-גן. מעבדות אלה היוו את הבסיס למכון היהלומים הישראלי שהוקם ב-1967. מלבד זאת יזם פרופ' ירנציקי את המכון הגמולוגי (לאבני חן) ובתי-ספר מקצועיים לעובדי תעשיית היהלומים, כתב ספרי לימוד בתחום והכשיר מורים מקצועיים.

בתמונה משמאל:
פרופ' ישעיהו ירניצקי

 

 

 

 

 

 

 

בתמונה: פרופ' ישעיהו ירניצקי מקבל את תעודת ההוקרה של אגודת מהנדסי מכונות מידי מהנדס עמנאול ליבן, יו''ר האגודה. במרכז: מהנדס יצחק הוכמן, יו''ר כנס הנדסת מכונות, במסגרותו הוענקו תעודות ההוקרה

פרופ' ירניצקי פיתח מכונה אוטומטית לליטוש יהלומים, שהייתה הפיתוח הטכנולוגי המודרני הראשון של תעשיית היהלומים הישראלית. פריצת הדרך המשמעותית אירעה כשפיתח מכונה לליטוש רונדיסטים (חגורות) שחוללה מהפכה בתעשיית היהלומים. בנוסף פיתח מכונות ליטוש אוטומטיות, מכונות חיתוך וניסור יהלומים. פרופ' ירנציקי כיהן כמדען מכון היהלומים ולאחר שפרש לגימלאות המשיך להפעיל את מעבדת היהלומים בטכניון. בשנת 1998 העניקה לו התאחדות התעשיינים את תואר "יקיר תעשיית היהלומים''. פרופ' ירניצקי חנך דורות רבים של מהנדסי מכונות והנדסאים בנושאים של תכנון מכונות ותהליכי עיבוד, וכתב כמה ספרים בתחום זה, שבהם טבע מטבעות לשון עבריים למונחים לועזיים. הוא עסוק בעשייה זו גם כיום, מפתח מכונות אוטומטיות מלאות וממשיך להקים מעבדות חדשות. על כל אלה הוענקה לו תעודת ההוקרה של אגודת מהנדסי מכונות בלשכת המהנדסים והאדריכלים.

פרופסור קנת פרייס
פרופ' קנת (קני) פרייס, יליד אנגליה, שרכש את השכלתו הפורמלית באוניברסיטת לונדון, הוא ממייסדי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, שמילא תפקידי מפתח בפרויקטים ביטחוניים ותעשייתיים בישראל ובארה''ב, במסגרת צה''ל ומחוצה לו. הוא הירצה ברחבי העולם ולימד שנים רבות תיב''ם וייצור באוניברסיטת בן-גוריון. בשל הישגיו זכה בחברות כבוד מטעם ASME - האגודה האמריקאית להנדסת מכונות. בשנות ה-70' של המאה שעברה היה קנת פרייס חבר ומפקד ביחידת אמל''ח דרום, יחידת מילואים מאולתרת של מהנדסים, שעסקה בפיתוח אמצעי לחימה, כמו אוכף מרופד לגמלים עבור הסיירים היהודים, רחפת לביצות המלח בצפון סיני, כינון מקלע באמצעות קרן לייזר, מגלה מוקשים תרמי לגילוי מוקשים פלסטיים ופצצות עומק לחסימת תעלת סואץ. בסך הכל פיתחה היחידה כ-250 פרויקטים טכנולוגיים בטחוניים. פרופ' פרייס עמד גם בראש פרויקט התיעוד של פיתוח כל אמצעים אלה. בזכות קריירה עשירה של מעל 35 שנה ושילוב הישגים בתחום המעשה והמחקר, קנה פרופ' פרייס לעצמו שם עולמי כמומחה בתחום תחרות תעשייתית בינלאומית, והיה שותף לכתיבתם של ספרים רבים בתחום. פרופ' פרייס כיהן בחבר בוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, היה יו''ר ועדת ההיגוי העליונה ללימודי מדע וטכנולוגיה, חבר המועצה הלאומית לתכנון והנהלת המרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי, ושימש כיועץ אקדמי לצוותי חשיבה ב''אורט'' בתחום החינוך הטכנולוגי.

בתמונה מימין:
פרופ' קנת פרייס
 

 

 

 

 

 

 


בתמונה:
פרופ' קנת פרייס מקבל את תעודת ההוקרה מידי מהנדס עמנואל ליבן, יו''ר אגודת מהנדסי מכונות


כיום משמש פרופ' פרייס כמרצה בתחום מינהל עסקים באוניברסיטת בן-גוריון. על תרומתו הייחודית לפיתוח הוראת התיב''ם בהנדסת מכונות, מחקריו בתחום השפעת הטכנולוגיה על ארגונים תעשייתיים, ועל מעורבותו והשפעתו על הוראת המדעים והטכנולוגיה בישראל הוענקה לפרופ' פרייס תעודת הוקרה של אגודת מהנדסי מכונות.

מהנדס יהודה ברוניצקי
מהנדס יהודה ברוניצקי הוא הבעלים והמייסד של חברת "אורמת טכנולוגיות'', אחת החברות המובילות בעולם בתחום האנרגיה הסולארית והגיאותרמית. הוא פורץ דרך בתעשיית הטכנולוגיה העילית בישראל. יותר מכל הוא מוכר בכך שהגשים, בנחרצות ובנחישות, חזון אישי של ייצור מקור אנרגיה נקייה, ידידותית לסביבה ומבוססת על ניצול נכון ויעיל של תופעות טבע. יהודה ברוניצקי נולד בפולין בשנת 1934, שרד את מלחמת העולם השנייה, ועם סיומה החל בלימודי הנדסה ופיסיקה בצרפת. הוא בעל תואר שני בהנדסה גרעינית ותואר שני בפיסיקה מאוניברסיטאות פריז. בשנת 1958 עלה לישראל, הצטרף למעבדה הלאומית לפיסיקה בירושלים, שם עמד בראש הצוות שפיתח טורבינות שמש.

בתמונה משמאל: מהנדס יהודה ברוניצקי

ב-1965, בהשראת דוד בן גוריון, שהיה מאמין גדול בכוחה של אנרגיית השמש, הקימו יהודה ברוניצקי ורעייתו יהודית (דיתה), חברה שמטרתה ייצור טורבינות המונעות באמצעות אנרגיית השמש ומיועדות לייצוא. "אורמת טורבינות" הוקמה ביבנה, אלא שבתוך זמן קצר התברר ליזמים הצעירים, כי הטכנולוגיה של אותם ימים לא תוכל לעמוד במבחן הכדאיות הכלכלית. במקום לוותר על החלום, החליט יהודה ברוניצקי להשתמש באותה טכנולוגיה כדי להפיק חשמל, תחילה במקומות מרוחקים ואחר-כך באמצעות שימוש במקורות גיאותרמיים ואחרים, כולם ידידותיים לסביבה. כיום, ארבעה עשורים מאוחר יותר ולאחר שהתגברה על מכשולים רבים, טכנולוגיים, כספיים ואחרים, מציעה קבוצת "אורמת", שהתרחבה מאוד בינתיים, פתרונות כוח המייצרים מערכות אנרגיה ידידותיות לסביבה וכדאיות מבחינת עלות. כבר בשנותיה הראשונות של חברת "אורמת" הקים ברוניצקי בית-ספר מקצועי שאיפשר לבני נוער לעבוד בחברה תוך כדי לימודיהם. כתוצאה ממעורבותו זו בחינוך הטכנולוגי נתמנה יהודה ברוניצקי לחבר בוועד המנהל של רשת "אורט" העולמית. הוא גם נבחר לעמוד בראש הוועדה הישראלית הלאומית של מועצת האנרגיה העולמית, והחל לכהן כחבר בוועד המנהל של החברה להגנת הטבע בישראל. יהודה ברוניצקי זכה באות שר התשתיות הלאומיות על מפעל חיים. על חדשנות הנדסית וטכנולוגית ועשייה חלוצית בארץ ובעולם בתחומי האנרגיה הירוקה; על יוזמה והקמת מפעלים מצליחים בארץ ובעולם, המהווים דוגמה ומופת לשילוב של חזון, מנהיגות הנדסית ותבונה כלכלית; ועל היותו מנהיג דרך בתעשיית הטכנולוגיה העילית בישראל ומוגדל לחיקוי, הוענקה ליהודה ברוניצקי תעודת הוקרה של אגודת מהנדסי מכונות.
 

 

 

 

 

 
בתמונה:
מהנדס יהודה ברונציקי מציג את תעודת הנוקרה שקיבל מאגודת מהנדסי מכונות. מימין: עמנואל ליבן. במרכז: פרופ' יצחק בוכר

בתום חלוקת תעודות ההוקרה הירצה מהנדס יהודה ברוניצקי בפני מליאת הכנס על "הפיכת חזון למציאות'', כשהוא מתמקד בחזונו הבא: הפיכת מדינת ישראל למרכז בינלאומי למצוינות בתחום האנרגיה המתחדשת.

שלח לחבר
שתף


 


Google