הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

כ-250 מומחים השתתפו בכינוס הישראלי ה-9 לקורוזיה והתריעו:היקף נזקי הקורוזיה בישראל מגיע לכ-20 מיליארד ש''ח בשנה

מאת: אלי תבור

"נזקי הקורוזיה (שיתוך) גורמים הפסדי ענק למשק הישראלי הנאמדים כיום בסכום של כ-20 מיליארד ש''ח בשנה!" כך התריע גרגורי ניזביצני, יו''ר הפורום הישראלי לקורוזיה, בפתיחת הכינוס הישראלי התשיעי לקורוזיה, שנערך ב-10 בנובמבר, בכפר המכבייה ברמת-גן. עוד דווח בכינוס, כי תעשיית המים והביוב נותנת התרומה הגדולה ביותר לנזקי קורוזיה ביחס לכל ענף תעשיה אחר וכי ישראל מאבדת כ-15% מאספקת המים השנתית שלה, עקב נזקי הקורוזיה בצנרת ובמתקני המים שבתחומה.

הכינוס הדו-שנתי נערך על-ידי פורום הקורוזיה הישראלי מטעם NACE ( * ), הפועל במסגרת אגודת מהנדסי כימיה וכימאים בלשכת המהנדסים, בשיתוף עם העמותה לטכנולוגיות ציפוי וגימור. הפורום משתף פעולה עם ארגוני קורוזיה כגון EFC, WCO וארגונים נוספים. בכינוס השתתפו השנה כ-250 מהנדסים, מדענים, חוקרים, אנשי תעשייה ושיווק, הנועדים אחת לשנתיים כדי להגביר את המודעות לנושאי הקורוזיה ונזקיה ולהצביע על פתרונות אפשריים לצמצום נזקי התופעה.

בתמונה מימין: גרגורי ניזביצני, יו"ר הפורום הישראלי לקורזיה בלשכת המהנדסים

בכינוס הושמעו 40 הרצאות בשלושה מושבים מקבילים על-ידי מהנדסים, מדענים וחוקרים מהארץ ומחו''ל. נערכה גם תערוכה בה השתתפו החברות המובילות בתחום מניעת קורוזיה. בנוסף להן הושמעו גם שלוש הרצאות מליאה. בהתרעתו על הנזקים שגורמת הקורוזיה למשק הישראלי אמר ניזביצני, המשמש כמנהל מחלקת חומרים וקורוזיה בחברת המים "מקורות'', כי הערכת נזקי הקורוזיה בישראל מוערכת על בסיס הערכת נזקי הקורוזיה בארה''ב, שם מגיעים היקפי הנזקים ל-3.1% מהתל''ג ומסתכמים ב-276 מיליארד דולר בשנה (!).
ראוי לציין, כי לאחר הכינוס הישראלי השמיני לקורוזיה, בשנת 2008, פנתה אגודת מהנדסי כימיה וכימאים בלשכה, בראשותו של ד''ר אליק גרויסמן, לשר התשתיות הלאומיות בקריאה לגיבוש תוכנית לאומית מיידית במטרה לצמצם את השלכותיה המסוכנות של תופעת הקורוזיה ולהפחית את הנזקים הכלכליים האדירים שהיא גורמת למדינה, כמו גם לגופים ציבוריים ופרטיים במשק. "אנו מעריכים כי פתרון מערכתי ברמה הארצית והיערכות משותפת נכונה של משרדי ממשלה, חברות ממשלתיות, רשויות מקומיות, עיריות וגורמים פרטיים יביאו לחסכון של עד 30% מנזקי הקורוזיה'', נאמר בפנייה. אולם עד היום לא ננקטה שום פעולה ממלכתית מעשית בנושא.

בתמונה משמאל: ד"ר אליק גרויסמן, יו"ר אגודת מהנדסי כימיה וכימאים בלשכת המהנדסים, במסגרתה פועל הפורום הישראלי לקורוזיה

בפתיחת הכינוס הושמעה ברכתו של יו''ר לשכת המהנדסים, אינג' יצחק רז, למשתתפי הכינוס, בה הביע את תקוותו, כי המידע שיירכש בכינוס והלקחים שיופקו ממנו יסייעו להפקת מלוא התועלת במאמצים לצמצום נזקי הקורוזיה.
ד''ר אליק גרויסמן אמר בדברי הפתיחה שלו לכינוס, כי כ-4,000 חברי אגודת מהנדסי כימיה וכימאים יכולים להתגאות בעובדה ששר התמ''ת הכיר בתעשייה הכימית כתעשייה השנייה בחשיבותה בישראל לאחר תעשיית המחשבים. עוד אמר גרויסמן, כי פורום הקורוזיה באגודה הוא הפעיל ביותר מבין כלל הענפים והפורומים הפועלים במסגרתה, וזאת הודות לשיתוף הפעולה הפורה בין מומחי הקורוזיה באקדמיה, בתעשייה ובייעוץ הפרטי. "השנתיים האחרונות, מאז הכינוס השמיני לקורוזיה, היו פוריות ביותר'', אמר ד''ר גרויסמן, "ואנו גאים במיוחד בעובדה שחברנו, פרופ' נועם אליעז מביה''ס להנדסה מיכאנית באוניברסיטת ת''א, הוא המדען הישראלי הראשון שזכה השנה בפרס 'יוליג' של NACE, שהיא האגודה הבינלאומית של מהנדסי הקורוזיה, כהכרה על מצוינות בחינוך בתחום הקורוזיה במוסדות להשכלה גבוהה''.
כמו כן ציין ד''ר גרויסמן את העובדה, שבשנתיים האחרונות פורסמו בעולם באנגלית שני ספרים של מחברים ישראלים בתחום הקורוזיה: ספרו של ד''ר יוסף ריסקין "אלקטרוקורוזיה והגנת מתכות'', וספרו שלו "קורוזיה לכל'', שיצא לאור על-ידי הוצאת "שפרינגר'' הגרמנית היוקרתית הנודעת. "הקורוזיה היא תופעת טבע הדומה לרעידת אדמה או לצונאמי, בהבדל אחד - על הקורוזיה ניתן לשלוט ולפקח'', אמר ד''ר גרויסמן.

מעבר למומחי הקורוזיה הרבים מהאקדמיה ומהתעשייה שהירצו בכינוס, השתתפו בו חמישה מדעני קורוזיה אורחים מחו''ל: פרופ' טים בורשטיין מאוניברסיטת קמברידג' בבריטניה; אדיק בוראק מחברת טכנולוגיות החומרים התורכית SANDVIK; קלאס ואן דר מיג'ל מחברת הציפויים האמריקאית PPG הפועלת ב-60 מדינות, סטיב נלסון, ממחלקת מוצרי ההגנה מפני קורוזיה של חברת הטכנולוגיות האמריקאית הענקית 3M, שהיא אחת מ-30 החברות המרכיבות את מדד דאו-ג'ונס וז'אק ון דורן מחברת E-ON.

בתמונה מימין: פרופ' טים בורשטיין, ממחלקת החומרים והמטלורגיה באוניברסיטת קמברידג' בבריטניה, נושא את הרצאת הפתיחה במליאת הכינוס

ראוי לציין, כי הכינוס נערך בחסות חברות כמו "טמבור'', "נירלט'', "אלפא גמא'', ''אגנטק'', "דינגו'', "EMAT'', "אפולק'', "ר.ב.מ. בקרה ומיון'', "GES", "ENVELOPE ו- ,"WiseTech" המייצרות מוצרים להגנה מפני נזקי קורוזיה, שהציגו את מוצריהן החדשים במסגרת תצוגה מסחרית שנערכה באחד מאולמות הכינוס. 

את הרצאת המליאה בפתיחת הכינוס נשא פרופ' טים בורשטיין מאוניברסיטת קמברידג' בנושא "התפתחות צלקות גימומים וחורים במתכות כתוצאה מקורוזיה''. הרצאה מליאה שנייה הועברה ע"י מר קלאס ון דר מיג'ל מקונצרן צבעים ענק PPG שהתמקדה בהערכת אורך חיים של צבעים בשיטות בדיקה מתקדמות ואילו את הרצאת המליאה בסיום הכינוס, השמיע ד''ר אליק גרויסמן עם ליווי מוסיקלי בנושא "איך ללמוד וללמד קורוזיה''. בין השאר, אמר בהרצאתו, כי "קורוזיה היא תופעה מבחילה ודוחה. עלינו ללמוד איך להורות מקצוע חשוב כל כך בצורה מרתקת ומשעשעת, כדי לעורר את הסקרנות של התלמידים והסטודנטים, כך שיוכלו לבחור בנושא זה כמקצוע לעתידם… המכנה המשותף בהוראת מקצוע זה חייב להיות ה'יופי', וזאת, על-ידי הכללת היבטים הומאניים בהוראת נושא זה, המבוססים על ניסיונם של סופרים ומורים המלמדים קורוזיה בבתי-ספר, קולג'ים ואוניברסיטאות''.

בתמונה משמאל: מרצה אורח מחו"ל, קלאס ואן דר מיג'ל מקונצרן הצבעים PPG

 40 ההרצאות בכינוס הושמעו בשלושה מושבים שהתנהלו במקביל בנושאים כמו "קורוזיה ובקרתה; ציפויים והכנת פני השטח; הגנה קתודית; קורוזיה במבנים; קורוזיה של תשתיות ימיות; קורוזיה במערכות מים; מחקרים בקורוזיה; קורוזיה בתעשייה וחקר כשלי קורוזיה. ההרצאות הקיפו כמעט את כל היבטי הקורוזיה, שהיא תהליך כימי הרסני במתכות, הנובע ממגע עם חמצן, או סביבה חומצית או בסיסית במיוחד. מי שהאזין למגוון ההרצאות המרתקות יכול היה לרדת לסוף דעתו של ד''ר אליק גרויסמן, כשביקש להבליט דווקא את היופי שניתן לגלות ולמצוא גם בתופעות דוחות לכאורה, כמו חלודה, שברים, חורים וסדקים, שהם ביטוייה החיצוניים של הקורוזיה.

בתמונה מימין: מרצה אורח מחו"ל, סטיב נלסון, ממחלקת מוצרי ההגנה מפני קורוזיה של חברת הטכנולוגיות האמריקאית הענקית 3M

 

 

 

 

 

 
בתמונה:
המשתתפים בכינוס מאזינים להרצאה

( * ) – NACE - National Association of Corrosion Engineers

שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google