הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

יו"ר ועדת ההיגוי להערכת רעידות אדמה: כדי למנוע אסון זוועתי יש להיערך לרעידת אדמה אפשרית במפרץ חיפה
כך אמר ד"ר אבי שפירא, יו"ר ועדת ההיגוי להערכת רעידות אדמה, בכינוס השנתי לבדיקות לא הורסות 2011, שנערך במלון השרון בהרצליה ב-6.1.11.

מאת: טלי לאופר

ד"ר אבי שפירא, יו"ר ועדת ההיגוי להערכת רעידות אדמה, פתח את מושב הבוקר בקריאה למדינה ותושביה להיערך לרעידות אדמה, ולהבטיח את עמידות הבניינים בתנודות הקרקע שעלולות להיווצר. "אין רעידות אדמה מסוכנות - יש בניינים מסוכנים" אמר שפירא, "יש עשרות אלפי בניינים בישראל שלא תוכננו לעמוד בדרישות התקן, ויש להתייחס אליהם כאל מלכודת מוות. ניתן למנוע אסון לאומי ע"י "בנייה מתאימה". בנוסף ציין שפירא כי ישראל חשופה לרעידות אדמה חזקות, וישנה הסתברות של % 10 ב-50 השנים הקרובות לרעידה בעוצמה גבוהה. שפירא הביע את דאגתו בעיקר, למפרץ חיפה, אשר הרשת הסייסמית איתרה אותו כמוקד לרעידות אדמה ולאסון זוועתי, אשר עלול להיגרם אם המדינה לא תיערך אליו בהתאם. לדבריו, יש ליצור תקן מעודכן לבתים חדשים אשר ייבנו, לחזק את המבנים הקיימים ולהשתמש בתחום הסייסמולוגי המעמיד לרשות תעשיית הבנייה את היכולת להעריך את עוצמת תנודות הקרקע שלקראתן יש להיערך. במקומות שונים בעולם אגב, כבר זיהו את הפוטנציאל להשתמש בכלים הסייסמולוגיים בכדי לקבוע באופן ניסיוני ובמדוייק מאפיינים דינאמיים של בניינים. "ניסיונות ראשונים שבוצעו בארץ הראו שניתן להשתמש בכלי הסייסמולוגי בכדי לזהות נקודות חולשה בבניין הקיים" אמר "יתרה מזאת, אפשר יהיה להיערך לבדיקות לא הורסות בכדי לדעת אם בניינים נפגעו בעקבות רעידת אדמה חזקה גם אם לא נראה נזק לעין".

גם ישראל ידעה רעידות ולא רק פוליטיות-חברתיות
"כל היישובים בארץ ישראל נהרסו לפחות פעם אחת ברעידות אדמה בהיסטוריה של ישראל מאז ומעולם", סיפר ד"ר שפירא. "רעידת האדמה הראשונה הייתה במאה ה-8 לפנה"ס בממלכת יהודה, והיא אף מתועדת בתנ"ך. מאז היו עוד כמה".
בין הרעידות הגדולות שפקדו את ישראל זכורה רעידת האדמה בשנת 1837, שהיו בה אלפי הרוגים וצפת וטבריה נהרסו כליל, רעידת האדמה בשנת 1927 שבעקבותיה נהרגו 700 אנשים ו-500 נפצעו, ורעידת האדמה הגדולה ביותר שידעה ישראל הייתה בשנת 1995 בעוצמה של 6.2 בסולם ריכטר באילת.

רעידות אדמה כפי שידענו צפויות להתרחש במדינת ישראל גם בעתיד. "זה רק עניין של זמן" מתריע שפירא. "בידנו מודל פיסיקאלי שמסביר את תופעת רעידות האדמה באזורנו. לרשותנו מידע היסטורישמעיד על התרחשותן של רעידות אדמה שהשפיעו על כל הישוב בא"י, ואנו עדים לפעילות סייסמית מתמשכת, שבעזרתה אנו מזהים אזורי פעילות ומעריכם את הסייסמיות של האזור. אי אפשר עדיין לחזות רעידות אדמה. אי אפשר לדעת מתי והיכן תתרחש רעידת האדמה החזקה הבאה ומה תהיה עוצמתה, אך היא עלולה להתרחש בכל רגע".

אין רעידות אדמה מסוכנות - יש בניינים מסוכנים
"רוב הבניינים הישנים בישראל אינם עומדים בדרישות התקן, אך ניתן למנוע אסון לאומי ע"י בנייה נכונה של תקן מעודכן" מודיע שפירא. בשנת 1975 הוכנסו בישראל לשימוש תקנות מחייבות לעמידות מבנים ברעידות אדמה וכל מבנה חדש מחויב לעמוד בהן. כחלק מההכנות לרעידת אדמה עלה הצורך בחיזוק מבנים קיימים, שנבנו טרם כניסת התקנות לתוקף. בשנת 2005 גובשה תוכנית מתאר ארצית מספר 38 - תמ"א 38 - שקובעת הנחיות תכנוניות לחיזוק מבנים קיימים, במטרה לשפר את עמידותם בפני רעידות אדמה, ובמקביל מגדירה תמריצים כלכליים, כגון: הוספת יחידות דיור והרחבת יחידות דיור קיימות, במטרה לעודד תושבים לבצע את החיזוק של המבנה. תמ"א 38 היא רק אחד הצעדים. כיום ישנה הקפדה על בניה תקנית, הדרכת האוכלוסיה להתמודדות עם רעידות אדמה. המעקב הסייסמולגי הינו יד על הדופק, ומראה לנו היכן תתרחשנה רעידות האדמה בעתיד, וכמובן שהמשרד לאיכות הסביבה מחייב כל פרויקט - מפעל, להתייחס לנושא רעידות אדמה עוד בשלב התכנון, וזאת באמצעות הכנת תסקירי השפעה על הסביבה.
"אי אפשר לחזות רעידות אדמה, אך אפשר לקבל התרעה על התרחשותן" סיכם שפירא את הנושא. "ההתרעה היא שניות ספורות לפני שהבניין מתחיל להתנדנד ולהינזק ושימוש נכון בה יוכל להציל נפשות רבות".
שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google