הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

מהנדס יאיר רמתי, מי שהיה בעבר מנהל פרויקט טיל ה"חץ'': "לישראל יש מענה למרבית הטילים המאיימים לפגוע בה''

מאת: אלי תבור

"לישראל יש כיום מענה למרבית הטילים המאיימים לפגוע בה''. כך אמר אינג' יאיר רמתי, הסמנכ''ל לשיווק של התעשייה האווירית לישראל, מי ששימש במשך יותר משש שנים כמנהל תוכנית טיל ה''חץ'' הישראלי, בהרצאה שנשא ב-19.1.11, בפני חברי הענף לאווירונאוטיקה של אגודת מהנדסי מכונות בלשכת המהנדסים והאדריכלים וחברי האגודה למדעי התעופה והחלל בישראל.

בהרצאה, שנערכה בבית המהנדס בתל-אביב, אמר יאיר רמתי, כי "ישראל ודרום קוריאה הן המדינות היחידות בעולם המאוימות כיום על-ידי עשרות אלפי טילים ורקטות'', וצייר תמונת מצב קודרת של ארסנל הטילים והרקטות העצום והמתקדם המצוי היום בידי אויבותיה של ישראל - איראן, סוריה, החיזבאללה והחמאס. עם זאת, למרות שנבצר ממנו להרחיב את הדיבור על אמצעי ההגנה כנגד טילים אלה המצויים בידי ישראל, אפשר היה להבין מנימת דבריו ומהטון האופטימי בו נשא אותם, כי איום טילים ורקטות זה אינו מהווה לפי שעה בעיה קיומית. "נראה לי, כי כיום עושה מערכת הביטחון הרבה יותר מאשר בעבר מול האיום הזה'', אמר רמתי.

בתמונה משמאל: מהנדס האווירונאוטיקה, יאיר רמתי, סמנכ"ל לשיווק בתעשייה האווירית לישראל

פתח את המפגש, בו השתתפו מהנדסים רבים מוותיקי התעשייה האווירית וכן יוצאי חיל האוויר ומהנדסים בשירות הקבע, אינג' עמנואל ליבן, יו''ר אגודת מהנדסי מכונות בלשכה, שהציג את המרצה: "יאיר רמתי הוא בוגר הפקולטה לאווירונאוטיקה של הטכניון בחיפה, העובד בתעשייה האווירית כ-30 שנה, במהלכן החזיק בתפקידים ניהוליים והנדסיים שונים ומגוונים'', סיפר ליבן. "בתפקידו הקודם שימש כמנכ''ל מפעל מל''מ, המשלב פעילויות בתחומי הנ''מ וההגנה בפני טילים, מערכות לשיגור לחלל, ניהול שדה הקרב, הדרכה והדמיה. במשך מספר שנים עבד כמהנדס בכיר בהערכת תפקוד טילים וחיישנים, ניהוגם ובקרתם. הוא חתום על מספר פטנטים בתחום זה וזכה בפרסים, ביניהם פרס ביטחון ישראל, שהוענק לו בשנת 2003''. עוד אמר ליבן, כי "בהרצאתו של רמתי נשמע איך הנחישות והמסירות של האנשים העוסקים בהגנה בפני טילים הביאה לפיתוח מערכות, שמסוגן הן הטובות ביותר בעולם. הניסיון שנצבר בתחום זה יקל, אם יהיה צורך בכך, על מלאכת ההתגוננות בפני טילים, אבל אני מאחל לכולנו שלא נצטרף להשתמש במערכות אלה, והן תשמשנה רק להגברת כוחה הכלכלי והטכנולוגי של ישראל''. אולם, כאמור, רמתי היה מוגבל, מטעמי סודיות, בהרחבת הדיבור על מערכות אלה.

בתמונה מימין, למעלה: המרצה, אינג' יאיר רמתי עם אינג' עמנואל ליבן, יו"ר אגודת מהנדסי מכונות בלשכת המהנדסים 

אינג' רמתי הוא כיום אחד מראשי העמותה הישראלית להגנה בפני טילים "עיט'', בראשה עומד מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף (במיל.) הרצל בודינגר.
"עיט'', עמותה א-מפלגתית וללא כוונת רווח העוסקת במדיניות ציבורית, הוקמה כפורום שמטרתו ליידע את הציבור, ולהתמקד במחקרים מקצועיים להגנה על ישראל נגד איומי טילים ורקטות מארגוני טרור וממדינות אויב, על מנת לעורר מודעות ציבורית לצורך לשמר את ההגנה בפני טילים כנושא בעל עדיפות לאומית מהדרגה העליונה.

איום חדש - טילי שיוט איראנים
בהרצאתו, שהייתה מלווה במצגת מפורטת, סקר אינג' רמתי את מימדי איום הטילים, המכסים כיום את כל שטחה של ישראל ואת סוגי המענה לאיום זה.

בתחילת דבריו מתח רמתי ביקורת על חלק מהפרסומים לגבי איום הטילים בתקשורת הישראלית ואמר, כי "כיסוי הנושא בתקשורת הישראלית נע לעתים בין שרלטנות לבין דיווח אמין של אנשי מקצוע המומחים לנושא. יש לפעמים בעייתיות בדבריו של 'מומחה' שמשוכנע שהוא יודע הכל על הנעשה בתחום. יש הרבה אגדות ומיתוסים בתחום הטילים והרקטות והמענה להם''.
לאחר שהבהיר את ההבדלים בין הטק''ק (טיל קרקע-קרקע) לבין הרק''ק (רקטת קרקע-קרקע) וערך "מסע היסטורי'' בתולדות התפתחות הטילים מאז שנת 1278, שבה הופיעה הרקטה הראשונה, ועד לטילי השיוט החדישים, הצהיר רמתי, כי "לפי שעה אין טילי שיוט ארוכי טווח בזירה שלנו, אך הופעתם גם כאן היא כנראה רק שאלה של זמן''. כדוגמה לכך הוא הציג את ה''קראר'', כלי טייס איראני חדש, שהוא למעשה טיל מטרה מיושן שהאיראנים הוא הפכו אותו לטיל שיוט מאולתר, הנושא פצצות.
 

 

 

 

 

 
בתמונה:
מתוך מצגת ההרצאה של אינג' יאיר רמתי: טיל הקאר האיראני  - טיל מטרה ישן שהוסב ע"י האיראנים לטיל שיוט, הנושא פצצות כבדות

לאחר מכן סקר רמתי בהרחבה את האיומים הנשקפים לישראל מהטילים הנמצאים בידי המדינות המקיפות אותה, כולל מצרים, סעודיה, תימן, בחריין וטורקיה. "מדובר באיומים מטווח של ארבעה ק''מ ועד 2,500 ק''מ. זהו איום ברמה ארצית עם פוטנציאל עתידי של דיוק פגיעה גבוה'', הסביר. "הרקטות המתקדמות ביותר בזירה הן הרקטות האיראניות המגיעות לסוריה, ללבנון ולחמאס. אין צורך במאמץ מודיעיני לגלות מה יש בידי האיראנים, כי התע''ש האיראני מפרסם את הפיתוחים שלו ומציג אותם בתערוכות עם פירוט רב של תכונותיהם ויכולותיהם. אין זה סוד מה יש בידי האיראנים - הם מפרסמים הכל, כנראה למטרות הרתעה. לדוגמא, יש בידיהם רקטה כבדה במשקל של 3.5 טון לטווח של 250 ק''מ, וכן טיל טקטי המסוגל לפגוע ברדיוס של כמה מאות מטרים. הם קפצו מעולם של טילים לא מדויקים הנורים למטרות שטח לעולם חדש שמיועד להנחית טילים עם ראש קרבי של חצי טון על מטרות נקודה. הרקטות הכבדות ארוכות הטווח הנמצאות בידיהם הן מוצר חדש ומתפתח שבקרוב ישיג דיוקים משופרים''. עוד גילה רמתי, כי האיראנים קיבלו ''בטעות'' טילי שיוט מסוג KH55 מאוקראינה, שעלולים להוות בסיס לפיתוח טילי שיוט משלהם. "זהו איום חדש על ישראל ולא אתפלא אם יתגלו בקרוב טילים כאלה''.


קשה להתמודד עם טילים קצרי טווח
את חלקה השני של הרצאתו הקדיש רמתי לשאלה "איך מתגוננים מפני נשק תלול מסלול כזה?'' "יש כמה צורות של התגוננות'', אמר: "הרתעה, התקפת נגד (כיבוש שטח), הגנה פאסיבית (מקלוט) והגנה אקטיבית (באמצעות טילים נגד טילים). ארבעה נדבכים אלה תומכים טכנית האחד בשני, ויש חשיבות עליונה לראות בצורה אינטגרטיבית את התמונה הכוללת''. ארבעת יסודות ההגנה מפני טילים הם, לדבריו, גילוי מוקדם של הטילים לצורך מניעה לפני הירי; גילוי מקום המשגרים לאחר הירי לצורך מניעת שיגור חוזר; גילוי המקום הצפוי של פגיעת הטיל תוך מעקב אחר מסלול ואיכון בדיוק גבוה. הוא פסל את התיאוריה שניתן להלחם באיום הטילים והרקטות רק באמצעים התקפיים. "מי שהולך לשחק כדורגל בלי שוער שמגן על השער, שלא יתפלא שבסוף יספוג גולים'', אמר. אולם רמתי לא נשמע מודאג יתר על המידה מהאיום הטילי. לאחר שסקר את אמצעי ההגנה נגד טילים המקובלים בעולם אמר: "נגד הטילים ארוכי הטווח יש בישראל הגנה אקטיבית. בתחום הזה אנחנו יכולים להתמודד עם האיום, מה שאי אפשר לומר לפי שעה על האיום של הטילים קצרי הטווח''.

בסיכום הרצאתו אמר רמתי: "עליית מספר הטילים המצויים בידי איראן, סוריה והחיזבאללה, כשמדובר בטילים מודרניים ורקטות כבדות מדויקות המכוונות למרכז ישראל, מגדילה את הסיכונים. הדיוק של רקטות אלה עובר מתקיפת מטרות עירוניות בלבד לסיכון מטרות תשתית וצבא. אלו הן מגמות מסוכנות ומדאיגות. לאיראנים אין גם בעיות של מערכים לוגיסטיים וייצור המוני של מנועי ענק לרקטות. אבל ככל שהם נכנסים יותר לזירה הטכנולוגית זה טוב לישראל, כי בזירה זו אנחנו יכולים להתמודד עימם ביעילות''. כאן לא נכנס רמתי לנושאים מסווגים הנוגעים ליכולותיה ההגנתיות של ישראל מול איום הטילים, אולם סיים את דבריו בנימה אופטימית: "לא צריך לירות בכל טיל שנורה לעברנו. יש לנו מענה למרבית האיומים, למרות שאי אפשר להתמודד עם כל איום של טיל קצר טווח. מפתחים מערכות יירוט חדשות, אבל לא צריך להיות ביטחןן מלא שמערכות אלה יעשו את כל העבודה''.

בתמונה: קהל המאזינים להרצאתו של אינג' יאיר רמתי, בית המהנדס ת"א, 19.1.11


שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google