הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

סקירת תכני המושבים העיוניים בכינוס OASIS 3

מאת: טלי לאופר

"מקהילה קטנה של אופטיקאים ופיזיקאים הפכנו לקהילה גדולה שתרומתה לכלכלה הישראלית ענקית" כך אמר שלמה ברק, פיזיקאי ויזם, אשר ייסד את חברות ההיי-טק אורבוטק, לומניס וסינרון, בסיום כנס Oasis הבינלאומי, שנערך זו הפעם השלישית בישראל במסגרת תערוכת טכנולוגיות הייטק, בתשיעי ובעשירי למרץ בגני התערוכה בתל אביב, וכינס מעל 600 אנשי מקצוע מבכירי תעשיית האופטיקה והאלקטרו אופטיקה בארץ ובעולם וביניהם, אף את פרופ' תיאודור האנש, חתן פרס נובל לפיזיקה לשנת 2005.

אגודת מהנדסי מדע, מחשבים ותוכנה, הפועלת במסגרת לשכת המהנדסים והאדריכלים במקצועות הטכנולוגיים בישראל וקבוצת טכנולוגיות, בשיתוף עם מוסדות אקדמאים וגופים שונים מתעשיית האופטיקה והאלקטרו אופטיקה, הצליחה השנה, לאחר שנתיים של עבודה, להפיק כינוס מקצועי ומוצלח בן יומיים, בו השתתפו כ-600 אנשי מקצוע מהארץ ומחו"ל, ניתנו בו מעל 120 הרצאות, הוצגו בו כ-70 פוסטרים של עבודות מחקר, פיתוחים וניסויים, שהוכיחו בעיקר, שבישראל לא נשארים מאחור.

את הכנס פתח המדען הראשי, דניאל וייס, אשר ייצג את שר המדע של ישראל, והסביר אודות תפקידו העיקרי של משרד המדע - מחקר מכוון של האקדמיה המיועד לטובת המדינה ודואג ברובו, להתפתחות המחשוב, הביטחון המחשבי ומדעי הים בישראל.
בנאומו הציג וייס שתי בעיות עיקריות אשר עומדות בראש מעייני המשרד בימים אלו. הראשונה, החקלאות הימית אשר אינה מפותחת דיה בישראל, ויש לפתחה מכיוון שבעוד מספר שנים, עפ"י הצפי, רוב המזון אותו יצרכו בני האדם יגיע מהים, והשנייה, חוסר מציאת עין ראויה לרובוטים אשר תשמש הן כמצלמה והן כראייה, ותהיה אסתטית בעיני בני האדם. את נאומו סיים וייס באמירה כי בעוד מספר שנים הרובוטים והמחשבים יהיו חכמים ומתקדמים יותר מבני האדם, והעלה תהיות כיצד יפעלו האנשים והרובוטים יחדיו.

אחריו עלה אל הבמה פרופ' תיאודור האנש, חתן פרס נובל בתחום הפיזיקה לשנת 2005, אחד המדענים הבולטים כיום בעולם בתחום הלייזר והאופטיקה, שקיבל את הפרס על תרומתו לפיתוח ספקטרוסקופיה מדויקת מבוססת לייזר. האנש, אשר פיתח מערכת לייזר שפולטת תדירויות רבות ונקראת 'מסרק תדירויות', הירצה בפני הנוכחים על שימוש בלייזרים לצורך מדידות מדויקות, תחום אותו הוא חוקר כבר 40 שנה. בהרצאתו הציג האנש את האפשרות למדוד מדידות מדויקות של תדר ללייזרים ולהשתמש בהן, כדי לזהות רמות אנרגיה של אטום המימן ולהבין, שהקבוע של הטבע משתנה. בהמשך, סיפר על הטכנולוגיה אותה הוא פיתח ושבאמצעותה פותחו טכנולוגיות נוספות, למרות שהוא עצמו חשב שהפיתוח שלו הוא פיזיקה טהורה: השעונים המדויקים בעולם, מדידות אורך גל של צבע, אור הנפלט מחומר וקומוניקציה הם רק חלק קטן מהפיתוחים. את הרצאתו סיים בווידוי כי זו הפעם הראשונה בה הוא מבקר בישראל.

הרצאה נוספת, אשר ריתקה אף היא במיוחד את באי הכנס מחו"ל ניתנה מאוחר יותר, בשעת הקוקטייל, על ידי פרופ' משה אורון, האיש שעמד בראש ועדה בינמשרדית להחזרת אנשי אקדמיה ישראלים מחו"ל, ומרצה כיום בטכניון שבחיפה. אורון סקר את ההיסטוריה של התעשייה האופטית והאלקטרו אופטית, ובסיום הסקירה סיפר כי כיום מונה התעשייה בישראל כ-7000 בעלי מקצוע, 250 חברות וייצוא העומד על 4 ביליון דולר לשנה.

פרופ' פיליפ ראסל, מנהל קבוצת מחקר במכון אופטיקה של מקס פלאנק - האגודה הגרמנית לקידום המדע, שפתח את היום השני של הכינוס, ריתק אף הוא את הקהל כאשר הציג פיתוח של סוג מסוים של סיבים המשמשים כמקורות אור חדשים, כחיישנים לגזים, נוזלים ולזיהומים בהם, וסיפר על השימושים העתידיים של הפיתוח הכוללת בתוכו חיישנים ומדידות אור.

המושבים העיוניים שליוו את הכינוס
בכנס ניתנו הרצאות שונות במגוון תחומים ב-13 מושבים במשך שני ימי הכינוס. ראשי המושבים נהנו לראות את האולמות שלהם מלאים עד אפס מקום ובעיקר, כיצד הכנס הופך למה שדמיינו בראשם: הצלחה מקצועית. בחלק מהמושבים הייתה התעניינות גוברת. 

מושב בנושא הלייזרים
בניהולו של איתמר שושן
, בעבר מדען ראשי באלאופ וכיום פועל כעצמאי ועוסק בייעוץ בתחום הלייזרים. במושב, הייתה נוכחות בולטת בהרצאות ובפוסטרים ללייזרי הסיב שהתפתחו בקצב מסחרר בעשור האחרון, ומחליפים כיום סוגים אחרים של לייזרים בהם היה מקובל להשתמש בעבר ביישומים שונים בתעשייה, ברפואה ובאמצעי לחימה צבאיים. העבודות שהוצגו במושב משקפות פעילות מחקרית ענפה בתחום לייזרי הסיב המתבצעת בשנים האחרונות בארץ באוניברסיטאות, במכוני המחקר ובתעשיות הייטק במסגרת מאגד לייזרי סיב המופעל ע"י המדען הראשי של משרד התמ"ת.
במושב אף הוצגו תוצאות מחקרים שבוצעו במסגרת המאגד בפיתוח לייזרי סיב באורך גל 2 מיקרון, לייזרים סיב מתכווננים והכפלת-תדר של לייזרי סיב.
מספר עבודות שהוצגו בכנס ע"י חוקרים ממכון וייצמן וממרכז המחקר הגרעיני בשורק, עסקו בטכניקות לשילוב אלומות של מספר רב של לייזרים - למשל לייזרי סיב - לאלומה אחת בעלת הספק גבוה מאד והתבדרות קטנה. שילוב תכונות זה עשוי להיות מיושם בעתיד בפיתוח מערכות לייזר ליירוט טילים. בתחום אחר - פרופ' וינוקרוב מרוסיה, שזכה לפני שנתיים בפרס האקדמיה הרוסית למדע וטכנולוגיה על הישגיו בפיתוח לייזרי אלקטרונים חופשיים, סקר בהרצאתו את הפעילות בתחום זה בעולם וברוסיה.

מושב בנושא אופטיקה לא ליניארית
בניהולו של עדי אריה
, פרופ' להנדסת חשמל ואלקטרוניקה באוניברסיטת תל אביב, משך אליו אף הוא קהל רב.
במושב היו 3 אורחים מוזמנים מחו"ל: פרופ' פרדריך לוריאל משוודיה, אשר דיבר על אופטיקה לא ליניארית ב'כבישים מהונדסים' שהמקדם הלא ליניארי שלהם מאופיין במימד 1 או 2 מימדים, פרופ' רוברטו מורנדוטי מקנדה, אשר עסק בהמרות תדר בהתקן של אופטיקה מוכללת ופרופ' ליקובסקי וייזנף מאוסטרליה, שדיבר על גלים השומרים על צורתם במרחב תוך כדי התקדמות.
בנוסף, הועברו במושב עוד מספר הרצאות של מרצים שונים מאוניברסיטאות ומכוני מחקר שונים בישראל: דר' משה אורון ממרכז המחקר הגרעיני בנחל שורק דיבר על המרות תדר המתבצעות בגלי שטח הנמצאים בשכבה הדקה בין חומר מבודד למתכת, עידו קמינר ממוסד הטכניון שבחיפה הרצה על אלומות שאינן מתקדמות בקו ישר באוויר ושומרות על צורתן ודרור שייבוץ, מהאוניברסיטה העברית בירושלים, נשא נאום על המרה מזמן למרחב באמצעות תהליך לא ליניארי של סיכום תדרים.

מושב בנושא אופטיקה קוואנטית
נוהל על ידי ד"ר חגי אייזנברג
, מרצה לפיזיקה באוניברסיטה העברית, היה אף הוא מלא עד אפס מקום. במושב הוצגו פיתוחים רבים כדוגמת קירור אטום על צ'יפ שדומה לצ'יפ מחשב אשר שימושי למכשירי ניווט מדויקים, המיועדים למטוסים ובעיקר לחלל, ורכיבים אשר יכולים לשמש לבניית מחשב קוואנטי עתידי אשר אף אחד בעולם טרם הצליח לבנותו ובכינוס, הוצגו הרכיבים אשר יכולים לשמש בעתיד לבניית מחשבים מסוג זה.

מושב אלקטרו אופטיקה בתחומי הביטחון וההגנה
גם בכנס אואזיס, הביטחון הצבאי - הנושא אשר עומד בראש מעייניה של ישראל, תפס חלק חשוב. אשר פלד, יו"ר המושב, שיתף בחידושים אשר נחשפו במושבו. פלד, אשר היה חלק מהוועדה המארגנת של הכינוס, הוא מדען בכיר, ראש פרויקט ומהנדס מערכת ברפא"ל.
פלד מספר כי אחד מהחידושים שהוצגו היה של פרופ' דימיטרי בודקר, מדען מוביל בתחומו בעולם ומפתח מכשירים שמודדים שדה מגנטי המבוססים על אפקטים של אופטיקה קוואנטית. הפיתוחים שלו, מאפשרים לבנות Mri קטנים יותר מכף יד האדם וניידים, שמודדים חומרים כימיים בשדה הקרב.

מישל ווילרמה
מצרפת, הציג אף הוא בכנס פריצת דרך שהשיג לגלאים בתחומים תרמיים ורגישים יותר מכל הגלאים הקיימים כיום בשוק. הרגישות באה לידי ביטוי בעיקר בהסתכלות על מטרות במרחקים גדולים יותר אשר יאפשרו מזעור והגדלת מרחקים.
בהרצאה אחרת של איש מקצוע מרפא"ל הוצגה מצלמה שמערבת את התחום שנראה בעין האופטי עם תחום האינפרא אדום הקרוב, אשר עין אדם אינה מסוגלת לראותו. השילוב בין השניים כמסתבר, מאפשר לראות דרך ערפל, אבק ועשן. את המושב סגרה חברת אל אופ עם הצגתה של קרן לייזר הסורקת במהרה כלי טיס ושטח רב מקדימה למטוס ומגלה מכשולים רבים כדוגמת חוטי חשמל, ארובות וכדומה. ארה"ב הפתיעה אף היא בחידושים כאשר הציג סרגיי נירוב פיתוח של לייזרים בתחום אורכי הגל של ההדמיה התרמית, דבר המאפשר לסמן מטרות בתוך תחום ראיית הלילה ואף לסנוור מערכות ולשבשם.


בכנס הופעלו מושבים נוספים אשר עניינו אף הם את באי הכנס ונושאם עסק בתופעות מהירות, באופן יישום האופטיקה המודולארית, באנרגיה סולארית, בהנדסה אופטית, באלקטרו אופטיקה בתעשייה, אבופטיקה תקופתית, בהדמיה וחישה מרחוק, במכשירים אופטיים ובציוד תקשורת ואופטיקה ברפואה וביולוגיה.

שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google