הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

מאיץ החלקיקים ובריאת העולם

"תרומתה של ישראל למחקרים במרכז האירופי הגדול בעולם לחקר הגרעין בסרן (CERN) הינה משמעותית. מבין 6 המדינות המשקיפות בארגון, ישראל נחשבת למובילה בתחום ועוקפת את ארצות הברית, יפן, רוסיה והודו". כך אמר פרופסור לפיסיקה גיורא מיקנברג, שמחלק את זמנו בין עבודתו במרכז לחקר הגרעין בסרן (CERN) שבז'נבה לבין מחקריו במכון וויצמן ברחובות, בהרצאתו בפני מהנדסי לשכת המהנדסים, שהתקיימה ב- 6 לנובמבר באוניברסיטת בר אילן.
בעקבות הישגיה המקצועיים של ישראל הוכרז בחודש שעבר כי ישראל מועמדת להיות חברה מלאה בארגון - מה שיעניק למדינתנו יוקרה ומעמד בינלאומי בתחום המדע.


 

 

 

 

 

 
בתמונה:
פרופ' גיורא מיקנברג מרצה בפני מהנדסי לכשת המהנדסים בנושא מאיץ החלקיקים, אוני' בר-אילן, 6.11.11

העבודה המשותפת בין חוקרים ישראלים למדענים בסרן גם תרמה רבות לכלכלה הישראלית. חברות הייטק, שעוסקות בתחום הסיבים האופטיים ומערכות תקשורת, דיווחו על הזמנות בהיקף של 30 מיליון דולר, בהן החברות נייס ואינטל.

בתחום המחקר, ישראל שותפה למחקרים שמבוצעים בסרן בהשתתפות של 20 מדינות מהעולם, כאשר ישראל הייתה המדינה הראשונה שנוספה לארגון כשותפה (כיום נוספו משקיפות נוספות, בהן: ארצות הברית, הודו, רוסיה, יפן ותורכיה). הניסויים על מבנה החומר נערכים במנהרת ה- LHC, שהוקמה בסמיכות לאגם ז'נבה בעומק של 100 מטרים ומשתרעת על 27 ק"מ. אחד האתגרים הגדולים שאיתם מתמודדים החוקרים הוא מציאת ההתנגשות הרצויה במנהרה, שתפיק אנרגיה גבוהה, שממנה ניתן לפענח את האינפורמציה הנדרשת על מבנה החומרים, לצורך השגת המטרה נערכים עשרות ניסויים.

אחד הפיתוחים החשובים שנתגלו היא המצאת ה- world wide web -www בשנת 1990. החל משנת 1991 ישראל תומכת כספית בארגון באמצעות שני משרדים ממשלתיים: התמ"ת ומשרד המדע, ובכוח אדם מקצועי שמשתתף בפיתוחים המחקריים. במסגרת הפרויקטים עבדו זה לצד זה סטודנטים ישראלים עם מדענים פלשתינאים, ועובדי הייטק ישראלים עם מדענים מפקיסטן. אחד הפרויקטים הגדולים בהם ישראל שותפה הוא פרויקט אטלס, שהוא אחד הניסויים הגדולים.

המחקר בתחום חקר מבנה החומר צובר תאוצה, וכבר בשנים הקרובות צופים להתקדמות. התפתחות המחקר הראשונה צפויה כבר בשנה הבאה בנושא הבוזון היגס (חלקיק שבאמצעותו ניתן להסביר את המסה של שאר החלקיקים), שטרם פוענח. כמו כן יימשך המחקר בעשור הקרוב על חוסר האיזון בין החומר ואנטי חומר. המחקר הקינמטי צפוי להימשך אף הוא, והתוצאות של המחקר המלא יתפרסמו רק בעוד 18 שנה.

בתמונה: קהל המאזינים


 

 

 

 

 
לריאיון עם פרופ' גיורא מיקינברג, מאת: גלי וינרוב, אתר גלובס, 14.12.11 - הקליקו כאן.

שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google