הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

סקירת תכני יום העיון חדשנות בתהליכי עיבוד שבבי
מאת: טל אהרוני

כ-100 מהנדסים, מתכננים, טכנולוגים ומנהלים העוסקים בתהליכי עיבוד שבבי, הגיעו ליום העיון המרתק שהתקיים בבית המהנדס, ב-16 בנובמבר 2011. נושא יום העיון - חדשנות בתהליכי עיבוד שבבי, הנו נושא מגוון ומעניין ותחום זה התפתח מאוד בישראל בשנים האחרונות. הכנס, אשר אורגן על ידי ענף טכנולוגיות ייצור באגודת מהנדסי המכונות של לשכת המהנדסים, התפרש על פני נושאים רבים, אשר רובם ניסו לענות על השאלה - כיצד ניתן לחדש ולהתחדש בתחום חשוב זה?

בכל אחד משלבי הייצור של אין ספור מוצרים ומערכות בתחומי הצבא, התעשייה, הביטחון, התעופה, השיט ועוד, משולבים תהליכי עיבוד שבבי המקנים לחלקים את הצורה הפונקציונאליות לשילובם במבנים ומערכות. החשיבות של החדשנות בתחום זה היא משמעותית, במיוחד בכפר הגלובאלי בו אנו חיים בו התחרות היא כה גדולה.

יום העיון החל בדברי פתיחה של אברהם לביא, יו"ר ענף טכנולוגיות ייצור באגודת מהנדסי המכונות בלשכה, אשר בירך את המשתתפים ונתן סקירה קצרה של התפתחות התעשייה מהתקופה הקדומה לימינו, תוך דגש על הבעיות והחסמים בתחום והצורך בחדשנות ויצירתיות. לביא ציטט את העתידן דוד פסיג, שטוען כי בעשור האחרון עברנו מתקופת המידע לתקופת הידע, וכי כיום כל המידע למעשה גלוי לכולם ונמצא באינטרנט. החוכמה היא, להגיע למידע לפני כולם ולדעת כיצד ליישם אותו ביצירתיות. ההבדל בין יצרן ליצרן, לדברי לביא, הוא היכולת להיות איכותי יותר וזול יותר, אך יחד עם זאת גם חכם ויצירתי יותר. לביא דיבר על "האיום הסיני" ועל כך שרק באמצעות חדשנות ויצירתיות מתמדת, התעשייה בישראל תוכל לנצח. "אנחנו צריכים למצוא דרך לעבור ממצב של חדשנות רגילה, למצב של חדשנות מקורית ויצירתית. בתחבולות תעשו לכם תעשייה! זוהי הדרך לשרוד ולגבור על המתחרים", סיכם לביא.

בתמונה מימין, למעלה:
אברהם לביא, יו"ר ענף טכנולוגיות ייצור בלשכת המהנדסים

דניאל נאור, יו"ר הפורום לעיבוד שבבי, היה המרצה הראשון. הרצאתו היתה בנושא תכן חלקים המיוצרים בעיבוד שבבי תוך שיקולי עלות, והוא דיבר על נושאים כמו הגדרת סוגי עיבוד שבבי (למשל חריטה, כרסום, השחזה, EDM ,ECM ועוד), עיבוד שבבי בתהליכים מתקדמים, מתודולוגיות הנדסיות לקבלת איכות התכן מכני, שיקולי תכן ועלות בעיבוד שבבי ועוד.

בתמונה משמאל:
דניאל נאור, יו"ר הפורום לעיבוד שבבי

לאחר מכן, הרצה ד"ר יוסי רוטברג מהטכניון, על הנושא של חיזוי וניטור של פרמטרים במערכות ייצור חכמות. רוטברג סיפר כי שימוש יעיל בתחום הרובוטיקה ובמערכות ייצור מודרניות, מחייב הסתמכות על בסיסי נתונים שונים ולכן חשוב לנצל את הידע הרב שיש לישראל בתחום. רוטברג: "אחד מהדברים החשובים ביותר במסגרת תכנון של פעילות ייצור, הוא לערוך חיזוי מדוייק ככל האפשר - כמה זמן יחזיק כלי לעיבוד שבבי, ומה יהיה אורך החיים שלו. פיתחנו בטכניון לפני מספר שנים שיטה לחיזוי כל הקומבינציות של העבודה. בשיטה זו עושים מעט ניסויים, אך כל ניסויי הוא מיוחד, ומהניסויים הללו לוקחים את האינפורמציה לכל המקרים".

בתמונה: ד"ר יוסי רוטברג, הטכניון

אברהם ריפס
, מחברת אופל אספקת מכונות, הרצה על הנושא של שיטות דפינה ואוטומציה לקיצור זמני עמידה של מכונות. חברת אופל אספקת מכונות (OMS) מייצגת בישראל את חברת EROWA השוויצרית, המתמחה בקיצור זמני הסרק בתהליך העיבוד וקיצור ה-SET UP TIME במכונות ורובוטיקה. ריפס הסביר לקהל אודות המוצר של החברה, אשר מסייע בקיצור בזמן העמידה של המכונה, בקיצור תהליכי ייצור וכתוצאה מכל אלה תורם גם להעלאת רווחיות הלקוח. בהרצאתו סיפר ריפס מה זה EROWA, כיצד ניתן באמצעות התוכנה הזו לבצע ניצול נכון ויעיל יותר של אמצעי יצור, תוך שימוש בדוגמאות והקרנת סרטון ווידאו. ריפס ציין כי ממכונה אפשר להוציא בשנה 1800 שעות אשר מתוכן רק 800 שעות אפקטיביות וכי באמצעות שימוש ב - EROWA ניתן להוציא מהמכונה הרבה יותר וכך לקצר את זמן העבודה, לחסוך בזמן, לקבל תפוקה גדולה יותר עבור זמן קצר יותר ואז גם לשלם יותר שכר לעובדים. "כל מי שילך חצי צעד לפני השוק יצליח ומי שלא יעשה כך - לא בטוח שישרוד", סיכם ריפס.

בתמונה משמאל:
אברהם ריפס, חב' אופל אספקת מכונות

ההרצאה האחרונה לפני ההפסקה, היתה של שמוליק סבן מנכ"ל חברת PAS, בנושא שריתק במיוחד את הקהל ועורר לא מעט שאלות - אוטומציה של תהליכי ביקורת איכות. סבן הזכיר לקהל כי אחת המטרות המרכזיות בתחום העיבוד השבבי היא לחסוך בזמן העבודה, והציג את תוכנת המדידה האוטומטית PAS-CMM, אשר פותחה על ידי חברת PAS. סבן סיפר כי באמצעות התוכנה ניתן לבצע מיספור אוטומטי של המידות והגדרה של המבנה הרצוי של דו"ח הביקורת, ניתוח של דרישות הביקורת וקישור אוטומטי של המידות לפרטים ההנדסיים, יצירה אוטומטית של תוכנית המדידה, הצגת תוצאות המדידה בסביבה הגרפית מול החלק והפקת דו"ח במבנה הנדרש. סבן ציין כי באמצעות התוכנה ניתן לקצר את לוחות הזמנים עד לכדי 95%, וכי התהליך אינו דורש רמה גבוהה של מומחיות מכיוון שהוא מבוסס על כלי אוטומציה בכל שלביו וכי הוא מבטיח רמה גבוהה של אמינות ושלמות של תהליך הביקורת.
בתמונה משמאל: שמוליק סבן, מנכ"ל חב' PAS

לאחר הפסקה של כמחצית השעה נמשכו ההרצאות במגוון נושאים מרתקים:

יורם רטר מהתעשייה האווירית הרצה בנושא שחזור מידע הנדסי (Engineering Reverse) לעיבוד שבבי וסיפר כיצד עובד התהליך של שחזור מידע הנדסי. מודל ממוחשב הוא כיום דרישה מקדימה לרוב פעולות העיבוד השבבי. כאשר פעולת שיבוב מתבססת על חלקים שאין עבורם מודל ממוחשב קיימת אפשרות לשחזר את גיאומטרית החלק על ידי טכניקה של שחזור מידע הנדסי. השחזור הזה מאפשר לקבל מודל ממוחשב שמהווה את הבסיס להמשך הפעולות באופן יעיל. רטר סיפר לקהל על השלבים השונים של תהליך זה (סריקת החלק, תהליך שנקראMESH, שחזור המידע ובדיקת איכות), דיבר על הקשיים בשחזור ופירט מעט אודות כלי הסריקה הקיימים כיום בשוק (מערכת COGNITENS , LASER TRACKER ועוד). רטר אף הדגים לקהל בעזרת תמונות שחזורים של מטוסים ומסוקים וציין כי המשפט היקר ביותר בתעשייה הוא: "תשחזר לי"... "כל עבודת שחזור היא ייחודית", סיפר רטר, "וחשוב בכל עבודה להבין בדיוק מה מזמין העבודה דורש ומהם הצרכים שלו". 
בתמונה מימין: יורם רטר, תעשייה אווירית

ארמון מונסונגו מחברת ישקר הרצה לקהל אודות הנושא של הגדלת תפוקות ייצור באמצעות הזרמת נוזל קירור דרך הכלי בלחץ גבוה. ארמון סיפר לקהל (תוך שימוש בדוגמאות רבות) אודות יתרונות עיבוד חומרים תעופתיים באמצעות לחץ מים גבוה, יישומים בתחום התעופתי, כלים שפותחו לעיבוד בלחץ מים גבוה, תחום שבירת השבבים במגוון חומרים בלחצים שונים ועוד. ארמון ציין כי כאשר מתכננים מראש את הכלים בצורה נכונה מקבלים תוצאות הרבה יותר טובות וכי הוזלת עלויות הייצור היא אחת מהמטרות העיקריות בתחום זו, אם רוצים להתייעל.

בתמונה משמאל: ארמון מונסוגו,חב'  ישקר

אמיר לפיד מחברת סימטרון ישראל הרצה בנושא עיבוד חריטה משולבת כרסום במכונות MTM, והציג את תוכנת GibbsCAM המאפשרת להפיק את המקסימום ממכונת החריטה תוך שימוש בטכנולוגיית ובמהלכי המכונה לחישוב ועבודה מיטבית ומהירה. ההרצאה כללה הסבר אודות המושג  MTM - Multi Tasking Machining, הסבר אודות יעודן של מכונות אלו, תיזמונים בין צריחי המכונה, הקושי בתכנות ידני, התוכנה ויכולותיה לעזרת המשתמש, מצגת וסרטי המחשה וסימולציית מכונה אמיתית.

בתמונה מימין: אמיר לפיד, חב' סימטרון

בחלק האחרון של יום העיון הרצה ד"ר בוריס מורבין אודות הנושא של בקרת תהליך עיבוד שבבי באמצעות שיטת הפליטה האקוסטית ומהנדס הבטיחות עו"ד יעקב דודזון הרצה אודות בטיחות בתהליכי עיבוד שבבי.

בתמונה משמאל: ד"ר בוריס מורבין
שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google