הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

טקס הסרת הלוט בבית המהנדס בחיפה ע''ש פרופ' אלכסנדר קרשון

בעקבות החלטת הנהלת לשכת המהנדסים לקרוא על שם פרופ' קרשון ז"ל את בית המהנדס והאדריכל בחיפה, התכנסו בני משפחתו, חבריו ומוקירי זכרו ב-17.11.11, לטקס רב רושם בו עלתה דמותו של האיש רב הפעלים הזה, שתרם רבות לקידום ענייני לשכת המהנדסים, עבד בחריצות עד לפרישתו בגיל מופלג, ומצא זמן גם לפעילות ציבורית ענפה

מאת יורם מארק-רייך,      צילומים: יורם מארק-רייך, מיטל ריסקין

בעיצומו של יום גשם חורפי התקיים בחיפה אירוע מרגש לזכרו של פרופסור אלכסנדר ("סשה") קרשון, בעקבות החלטת הנהלת לשכת המהנדסים להנציח את שמו על ידי קריאת בית המהנדס והאדריכל בחיפה על שמו.

לקראת טקס הסרת הלוט עוצבה חזית הבניין מחדש, כאשר שמו של פרופ' קרשון ז"ל מתנוססת עליה בגאון, וגן מרהיב עם שלל פרחים ועצים נשתל בכניסה לבניין. עשרות רבות של אורחים, ביניהם בני משפחתו של פרופ' קרשון, התקבצו מכל קצוות הארץ וגדשו את אולם הכינוסים, שם התנהל הטקס המרשים.
 

 

 

 

 

 

 בכניסה לאולם ניצבו שולחנות מלאי כל טוב, ואת כניסתם של הבאים ליוותה נגינת כינור של יצירות קלאסיות אהובות. בשולחן שניצב מול הקהל הרב ישבו יחד עם נציגת המשפחה הגב' אריאלה הר, בתו של פרופ' קרשון המנוח, אינג' יצחק רז, יו"ר לשכת המהנדסים, ד"ר משה שמעוני, מנהל סניף חיפה והצפון של הלשכה, מר אבי קרבס, נשיא ומנכ"ל חב' תעוזה וברוך זלץ, יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה.

בתחילת הטקס הקריא המנחה את תולדות חייו של פרופ' קרשון, ובהמשך נשאו דברים לזכרו יצחק רז, יצחק רמון, ג'ונתן רדנור ואחרים, והצטיירה מהם דמותו של קרשון כאדם משכמו ומעלה, שתרם רבות לקידום ענייני לשכת המהנדסים בחיפה, מורה דגול ואיש אשכולות, ששמר על צניעות וענווה.

קריירה לצד פעילות ציבורית
אלכסנדר קרשון, "סשה" בפי מכריו, נולד באולבסק שבאוקראינה בשנת 1911. המשפחה נדדה לקרמניץ ואחר כך לרובנא, שם למד בגינמסיה העברית "תרבות". ב- 1929 נסע לבלגיה ולמד באוניברסיטה של גנט, וב-1932 סיים לימודיו בהצטיינות. ב- 1933 קיבל תואר אינג'יניר.

בתמונה משמאל: פרופ' אלכסנדר קרשון ז"ל, האיש שפעל רבות לקידום לשכת המהנדסים

שנתיים מאוחר יותר עלה ארצה, הגיע לחיפה ועבד כפועל בחברת "חרות" בע"מ. הוא התקדם בעבודה עד שהיה למהנדס ראשי ב"חרות" בצפון, (חברת הבת של "סולל-בונה").
ב-1946 החל ללמד בטכניון את נושאי התברואה, וב-1953 מונה ע"י סנט הטכניון למרצה ראשי במגמת ההידרו טכניקה של הפקולטה להנדסת בנאית, ובהמשך לימד גם בפקולטה לארכיטקטורה ובניין ערים הנדסה סניטרית, עד לפרישתו מהטכניון ב- 1996.

ב- 1953 מונה ע"י הנהלת "כור" לנהל את בית החרושת ליציקה "וולקן", וממצב של פשיטת רגל ולפני סגירה, הביא אותו לשגשוג עם כ-700 עובדים. במסגרת זו הקים את האגודה הישראלית ליציקה. ב- 1958 קיבל את פרס קפלן. כעבור שנה צורף להנהלת "כור" וניהל את חטיבת המתכת / יציקה, שמנתה כ- 1,700 עובדים.

ב- 1976 יצא לגמלאות מ"כור", והתמנה כיועץ למנכ"ל "כור" לענייני טכנולוגיה ומדע. בשנה זו הצטרף כשותף למשרד תכנון "בלשה ילון" בחיפה. בשנת 1980 פתח משרד תכנון עצמאי ועבד בו עד גיל 90, ובנוסף לאמור לעיל מצא זמן, מרץ ורצון להשקיע בפעילות ציבורית ענפה, בין היתר באגודת שוחרי התיאטרון בחיפה, במפעלי אומנות חיפה, וגם באגודת שוחרי הטכניון והתזמורת הסימפונית העירונית.

יקיר לשכת המהנדסים והאדריכלים
בין השנים 1976 – 1993 שימש פרופ' קרשון כיו"ר סניף לשכת המהנדסים והאדריכלים בחיפה ובצפון, ובינואר 1992 הוענק לו התואר "יקיר לשכת המהנדסים והאדריכלים".  במסגרת זו יזם קרשון תוכניות לימוד מנהל עסקים למפעלים עתירי ידע, מנהל עסקים למהנדסים וייזום וניהול עסקי, ופעל לחינוך דורות של מהנדסים, לעיצוב האגודה להנדסה אזרחית, והכרה בחשיבות מקצוע ההנדסה. הוא גם היה ממקימי המרכז הישראלי לניהול "מיל" ופעל לקידום מקצועי של מנהלים בתעשייה.

ב- 1980 נבחר קרשון להנהלה של 'טכנודע' – המרכז הישראלי לתודעה טכנולוגית, והיה בין מקימי המרכז בבניין הטכניון בהדר. בשנה זו התמנה גם כנציג הטכניון בוועדת התקינה למתקני תברואה של מכון התקנים הישראלי.

ב- 1989 התמנה ע"י  שר העבודה והרווחה וראש הממשלה יצחק שמיר להיות חבר במועצת ההנדסה והאדריכלות. ב- 1992 מונה ע"י שר הפנים לחבר הוועדה המייעצת להוראות מתקני תברואה.

בין השנים 1992 – 1995 התמנה מר קרשון לפרופסור בטכניון ונבחר לכהן בקורטוריון של הטכניון. הוא המשיך בפעילותו ומעורבותו הציבורית עד הגיעו לגיל 92. שנתיים מאוחר יותר, בינואר 2006, הלך פרופ' קרשון לעולמו בגיל 94.

מורה וחבר, איש גדול וצנוע
יצחק רז סיפר לנוכחים על היכרותו הקרובה עם פרופ' קרשון, שנטוותה כבר ב-1975, כאשר הגיע לחיפה לכהן כמזכיר הסתדרות המהנדסים של חיפה והצפון. רז: "סשה היה מבוגר ממני בכמה עשרות שנים, אבל מצאתי בו חבר. זו הייתה תחילתה של ידידות מופלאה. לי היה המרץ ולו היה השכל, והשילוב הזה בינינו עבד טוב והצלחנו לקדם כמה דברים... לימים נבחרתי לתפקיד מזכ"ל הסתדרות המהנדסים וסומנתי כרבולוציונר על ידי הגברדיה הישנה שקיבלה אותי ברגשות מעורבים. סשה התרוצץ ביניהם ופעל לטובתי. לא מעט בזכות הערכתם הרבה שחשו כלפיו, קיבלתי גם אני את הגושפנקה..."

עוד המשיך יצחק רז לספר בשבחו של פרופ' קרשון המנוח, ועל שיתוף הפעולה ביניהם שנמשך שנים רבות. "סשה היה אדם חכם, נבון, שקול וצנוע," תיאר אותו רז, "היה קל מאוד לאהוב אותו. אדם גדול, אדם מיוחד. מישהו שאפשר לסמוך עליו."

יצחק רמון, שהיה מתלמידיו של פרופ' קרשון בטכניון, נשא גם הוא מילים נרגשות לזכרו, וסיפר כיצד התבלט הפרופסור כמורה דגול שהשקיע רבות מזמנו וממרצו לטובת הסטודנטים, היה קשוב לשאלותיהם והערותיהם, ושמר איתם על קשר אישי.

בתום הטקס הודו בני משפחתו של פרופ' קרשון לבאים וציינו בהתרגשות ובהערכה את המחווה המרשים של הנהלת לשכת המהנדסים לקרוא לבית המהנדס והאדריכל בחיפה על שמו.

בתמונה: אריאלה (משמאל) ונירה (מימין), בנותיו שלפרופ' אלכסנדר קרשון ז"ל


שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google