הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

מנהל האגף להכשרה ופיתוח כוח אדם במשרד התמ''ת בכינוס הלאומי לריתוך: ''התעשייה הישראלית משוועת לרתכים!''

מאת: אלי תבור

"לאחרונה אין מפעל תעשייתי בארץ שאני מבקר בו ומנהליו לא מתלוננים באוזניי שחסרים להם רתכים. בשנה האחרונה אנחנו, במשרד התמ''ת, מקבלים המון בקשות לרתכים ברמה גבוהה, אבל זאת עובדה: אין בארץ מספיק בעלי מקצוע ברמה הזאת! אנחנו מכשירים כל שנה כמה מאות רתכים חדשים, ואני לא מצליח להבין איך בתעשייה חסרים תמיד רתכים''.
כך הכריז שלום בן משה, מנהל האגף להכשרה ופיתוח כוח אדם במשרד התמ''ת, בפתיחת הכינוס הלאומי לריתוך 2012, בארגון לשכת המהנדסים, ב-24 בינואר 2012 בכפר המכבייה ברמת-גן.

"המצב הגיע עד לידי כך שהיינו צריכים להזמין רתכים מאיטליה שיבואו ללמד ולהכשיר כאן רתכים, וזאת למרות שקיבלנו החלטה לא להביא עובדים זרים לתעשייה הישראלית'', הוסיף בן משה ואמר. לאחר מכן הוא התחייב פומבית: "משרד התמ''ת מוכן להכשיר רתכים ישראליים ללא כל הגבלה תקציבית! גם התאחדות התעשיינים, שעשתה בעבר מאמץ לייבא רתכים מחו''ל נכנעה והחליטה לא להביא יותר רתכים זרים. משרד האוצר התחייב להקציב המרכז הקבוע של כינוסי הוועדה הלאומית לריתוךעשרה מיליון ש''ח כדי להכשיר 500 רתכים חדשים ואשמח מאוד אם תסייעו לנו לפתור את הבעיה הזאת!''

בתמונה משמאל: שלום בן משה, מנהל האגף להכשרה טכנולוגית במשרד התמ"ת , בדברי הפתיחה שלו בכינוס הריתוך 2012, קורא להכשרת רתכים נוספים לתעשייה

קריאתו של בן משה באה על רק העובדה שהנדסת הריתוך הפכה זה מכבר למקצוע היי-טק מהמתקדמים ביותר בעולם. ריתוך היא כיום השיטה המקובלת והנפוצה ביותר לחיבור מתכות שונות, והוא תהליך בסיסי בייצור מוצרים שיש בהם חלקי מתכות. זהו גם אחד התהליכים "זוללי'' הזמן בתהליכי הייצור התעשייתי, הגם שלרשות מהנדסי ומתכנני הריתוך עומד מגוון רחב של שיטות ותהליכים לביצוע משימה זו. תעשייני ציוד הריתוך ברחבי העולם ממשיכים לפתח, לשפר ולייצר את תהליכי הריתוך, גם בעזרת מיכון מתוחכם ורובוטים, כשהמשימה העיקרית הניצבת בפניהם היא הפחתת העיוותים הנגרמים למוצרים השונים, מהזעירים ביותר ועד גדולי המידות, תוך כדי תהליכי הריתוך, עד למינימום.

בתמונה: המשתתפים בכינוס הלאומי לריתוך 2012, כפר המכבייה, 24.1.12בנושאים אלה ואחרים עסק הכנס הלאומי השנתי, שנערך מטעם הוועדה הלאומית לריתוך שבאגודת מהנדסי מכונות בלשכת המהנדסים והאדריכלים. בארבעה מושבים נפרדים, שהוקדשו להיבטים המעשיים והעיוניים של הריתוך הושמעו 18 הרצאות. מלבדן הושמעה עוד הרצאת מליאה אחת ובמקביל נערך סמינר נפרד שהוקדש לבדיקות לא הורסות בתחום הריתוך.
בנוסף לכל אלה נערך מושב פוסטרים פתוח של סטודנטים מהמחלקה להנדסת חומרים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומהמחלקה להנדסה מכאנית במכללת אפקה להנדסה בתל-אביב, שבו הוצגו עבודותיהם. את עיקר תשומת הלב במושב זה משכו עבודות הריתוך של מרכב רכב המרוץ שיוצר מצינורות פלדה
SAE4130 ע"י הסטודנטים במחלקה להנדסת חומרים באוניברסיטת באר-שבע, שהוצג בתערוכה על קרביו. הרכב יוצר במסגרת פרויקט סטודנטיאלי בינלאומי, שבו השתתפו סטודנטים מ-300 אוניברסיטאות בעולם, לבניית מכוניות מירוץ "פורמולה SAE". הקבוצה מאוניברסיטת בן-גוריון הייתה היחידה מהארץ שהשתתפה בתחרות שאירגן איגוד מהנדסי התחבורה העולמי SAE, כשמטרת ההשתתפות הייתה להכשיר ולחנך דור חדש וטוב יותר של מהנדסים שיובילו את תעשיית הרכב הישראלית.

בתמונה משמאל: הסטודנטים שירי נגבקר ויאיר כהן מהמחלקה להנדסת חומרים באוני' בן-גוריון, מציגים וסטר מכונית המירוץ שבנו, בפני עמי אברבנאל (משמאל) ממכון התקנים הישראלי

דירוג מקצועי גם לרתכים!
פתח את הכינוס מהנדס עמיחי פסח, יו''ר הכינוס, שהקריא למשתתפים את דברי ברכתו של יו''ר הלשכה, אינג' יצחק רז.

בתמונה מימין:
עמיחי פסח, יו"ר הכינוס

 אחריו נשא דברים אינג' אליעזר בלינקו, יו''ר הוועדה הלאומית לריתוך, שהיא הגוף הוולנטרי של העוסקים בתחום הריתוך בארץ, שזכה בהכרה בינלאומית ומהווה סקציה של האגודה האמריקאית לריתוך, ה-AWS. בלינקו קבל
בפתח דבריו על היחס שמגלים כמה ממוסדות המדינה לענף הריתוך. כך, למשל, מחה על שמשרד הביטחון החליט השנה ''לחסוך'' כספים ולא למממן את השתתפותם של קציני צה''ל בכינוס. "להטיס את שר הביטחון במסוק לכל מיני מקומות בארץ יש כסף, אבל כשצריך לשלוח את הקצינים העוסקים בריתוך בצה''ל לכינוס מקצועי חשוב, לזה פתאום אין כסף'', מחה בלינקו. "הבעיה שלנו היא שהרבה מהמוסדות בארץ מנוהלים על-ידי אנשים קטנים''. בהמשך דבריו מתח בלינקו ביקורת על העובדה שמוצרי ריתוך רבים מיובאים לארץ ללא כל ביקורת על טיבם. "שוק מוצרי הריתוך מלא בזבל!'' אמר. "מייבאים לארץ מוצר בסיסי כמו אלקטרודות לריתוך מבלי לבדוק את איכותן. לא מתייחסים אצלנו במדינה אל הריתוך כאל מקצוע חשוב וחיוני. אין שום תקנה שמחייבת את בדיקת טיבם של מוצרי הריתוך המיובאים. המשימה שלנו כיום היא לשנות את המצב הבלתי נסבל הזה''.

בתמונה משמאל: אליעזר בלינקו, יו"ר הוועדה הלאומית לריתוך, נושא דברים בכינוס 

למשמע ביקורת נוקבת זו נטל שלום בן משה ממשרד התמ''ת את רשות הדיבור שוב והצהיר: "אני מבטיח לטפל ביסודיות בתלונות על יבוא חומרי ריתוך ללא בדיקה''. הוא בישר גם שמשרד התמ''ת יתחיל כבר השנה לקבוע שלוש רמות מקצועיות לבעלי מקצוע בתחומי העיבוד השבבי הממוחשב; הרכב והבניין - רמת "בעל מקצוע'' לכל מי שעבר קורס מקצועי; אומן (מייסטר) לבעל מקצוע שרכש ניסיון; ורב-אומן. "המטרה היא לשמר את הידע במקצוע ולייחד אותו, כשרבי האומנים יהיו מפקחי העל בתחומם'', אמר בן משה. "עכשיו, לאור מה ששמעתי כאן, אני מוכן לכלול גם המקצוע שלכם, שהוא תחום מקצועי ייחודי, במסגרת זו, שאני מקווה שיהיה לה גם ביטוי כספי''.

בסיום דבריו הודה בלינקו ליוסי פיירמן, סגן יו''ר הכינוס ובעליה של חברת "פז ארק'' לשיווק מוצרי ריתוך, שהוא המרכז הקבוע של כינוסי הוועדה הלאומית לריתוך, הקובע את סדר היום שלהם ודואג להזמנת המרצים.

בתמונה מימין: יוסי פיירמן, המרכז הקבוע של כינוסי הוועדה הלאומית לריתוך

חילופי דורות בהנהגת הוועדה הלאומית לריתוך
הכינוס הלאומי לריתוך 2012 עמד בסימן חילופי הדורות בהנהגת הוועדה הלאומית לריתוך. אליעזר בלינקו בישר על פרישתו הקרובה מתפקידו כיו''ר הוועדה ועל הבחירות הקרובות של יורשו בתפקיד. הוא בירך על השתלבותם של מהנדסי ריתוך צעירים בפעילות הוועדה לצד מהנדסי הריתוך הוותיקים, שחלקם עוסקים במקצוע מזה למעלה מ-40 שנה. אחד מ- ''דור הנפילים'' הזה, מהנדס הריתוך שמעון אדס, שצבר כבר ותק של יותר מ-50 שנה בתחום הריתוך, התכבד בהענקת תעודות הסמכה למחזור חדש של מפקחי ריתוך שהוכשרו בקורס של ועדת הריתוך הלאומית. יו''ר הכינוס, מהנדס המכונות עמיחי פסח, ציין במעמד זה, כי למרות שהעיסוק העיקרי שלו הוא בתחום הבל''ה (בדיקות לא הורסות) הוא נהנה ליטול חלק גם בפעילות ועדת הריתוך "בגלל שהיא מתכנסת בקביעות ועוסקת ברצינות בנושאים בצורה שמעניקה הרבה סיפוק לכל מי שעוסק בתחום''.

ריתוך בחישול בימי קדם
את הרצאת המליאה בכינוס נשא איליה פרסלר, מחב' "אורמת מערכות'', העוסקת בייצור אנרגיה ירוקה - תכנון, הקמה ותפעול ברחבי העולם של תחנות כוח המבוססות על אנרגיה חלופית, בעיקר אנרגיה גיאותרמית. לאחר שהסביר את הציוד המתכתי הנדרש להקמת תחנת כוח גיאותרמית ואת הסביבה הטכנולוגית שבה פועלים מהנדסי הריתוך של החברה, הוא פירט את שיטות הריתוך השונות שבהן משתמשים בריתוך הטורבינות, הצנרת ושאר מתקני התחנות, כמו מחליפי החום ומצנני האוויר. עוד הסביר, כי בגלל קשיי ההובלה באתרים השונים בעולם בהן מוקמות תחנות הכוח, אין תמיד אפשרות להביא לאתר ציוד ייצור מוגמר ויש לא פעם צורך לרתך את חלקי הציוד באתר עצמו.
בתמונה מימין: איליה פרסלר מחב' אורמת מערכות

בארבעת מושבי ההרצאות נדונו הבעיות הקלאסיות של הריתוך, שנותרו גם בעידן הפיתוחים החדישים, כמו העיוותים הנוצרים בעת תהליך הריתוך וכיצד למונעם; פגמים בריתוך; אמינות הלחמות במעגלים מודפסים; או אפיון ריתוך בפולס מגנטי של מגנזיום.

המהנדס עדי עציץ, ראש המעבדה למכניקה והידראוליקה במכון התקנים הישראלי, הרצה על הריתוך בעין המשפט הישראלי; ואילו דוד זיו, מהמוסד לבטיחות ולגיהות, הרצה יחד עם אמנון בר-יוסף מחברת שירותי בטיחות בריתוך, על ההיבטים הבטיחותיים של הריתוך וחיתוך המתכות, והתהליכים הנלווים אליהם. יוצאת דופן בין ההרצאות הייתה הרצאתו של ד''ר עוז גולן, מהמחלקה להנדסה מכאנית של המכללה האקדמית להנדסה אפקה בתל-אביב, שעסקה בריתוך בחישול של פלדות בימי קדם. מדובר בתהליך ריתוך המתבצע במצב מוצק, ללא התכה, ותוצאתו הינה חיבור חלקי מתכות, בעיקר ברזל, באמצעות ערבוב ודיפוזיה. הצלחת התהליך תלויה בפרמטרי המאמץ, הטמפרטורה והזמן של החישול, שהיה אחת משיטות החיבור העתיקות ביותר וקשור לדרך הפקת הברזל ועיבודו בימי קדם. מאחר שהתכת הברזל הייתה בלתי אפשרית באותם ימים, בוצעו כל החיבורים וההרכבות בטכניקות של ריתוך בחישול. בהמשך סקר ד''ר גולן את התפתחותן של טכנולוגיות שונות ומתוחכמות לחיבור מתכות בהתבסס על ממצאים ומחקרים ארכיאולוגיים, כולל כאלה שבוצעו רק בשנה האחרונה בכלי נשק וכלי ברזל עתיקים מהתקופה הצלבנית.

במסגרת הכינוס נערכה גם תערוכה מסחרית, שבה הציגו יבואניות ציוד הריתוך מחו''ל את מוצרי הריתוך, הבטיחות והמגן החדישים ביותר. בסיום הכינוס נערכה בין משתתפי הכינוס הגרלה, בה זכו שניים מהמשתתפים ברתכות אלקטרוניות, מתנת החברות "א.א.א. טסה בע''מ'', וקבוצת "מם בית בע''מ''.

שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google