שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

אות הברבור - סיור מקצועי במפעלי חברת "קלין"

מאת: אולגה פרסמן

הסיור שהתקיים ב-28 לפברואר 2012 במפעלי חברת "קלין", בארגון אגודת מהנדסי כימיה וכימאים בלשכת המהנדסים, חשף מהנדסים צעירים וותיקים למפעלים החדשים של החברה באופקים.

בכירי המפעל שיתפו את המשתתפים ביתרונות ובחסרונות המקום, כמו גם בשלבי הייצור והמוצרים המגוונים שהם מספקים בתחומי האירוח, הביטחון, הרפואה והתעשייה. לאירוע הגיעו מהנדסים ממפעל "נירלט" השכן, מהתעשייה הצבאית וממקומות מגוונים אחרים בכל הארץ. עם ההתכנסות חיכתה קבלת פנים חמה עם כיבוד, סרט תדמית של החברה והסבר קצר על המוצרים והעבודה במקום. מיד בתום ההסבר יצאו המשתתפים לסיור בן שעתיים בשני המפעלים: מפעל הנייר ומפעל מוצרי הניקוי.


בתמונה מימין:
מפעל הנייר של קלין   בתמונה למטה: דוגמאות ממפעל מוצרי הניקוי
 

 

 

 

 אופק האבטלה
הברבורים של חברת קלין מצאו לאחרונה בית במפעלים חדשים באופקים, לאחר שעברו לפני כשנתיים מאם המושבות, פתח תקווה. המעבר למיקום החדש הביא עמו ברכה וקללה גם יחד- מצד אחד מפעלים חדישים במרחבים גדולים ואפילו תחושת שליחות בן-גוריונית מהסוג הישן של "יישוב השממה". מאידך, הקושי למצוא עובדים מקומיים בעיר, שהפכה למובילת הדגל באחוזי האבטלה הגבוהים.
בניגוד לדעות הרווחות באשר למקומות עבודה בפריפריה, תושבי אופקים ששוקעים בשני העשורים האחרונים בים האבטלה עם כ-14 אחוזים, לא ממהרים לחפש תעסוקה במקום. "המפעל עובד רוב השנה בשתי משמרות בחלק מהקווים, כך שיש תעסוקה רבה. רוב העובדים הם אומנם מהדרום, אבל לאו דווקא מאופקים. אחוזי האבטלה כאן גבוהים, אבל אחוזי דורשי העבודה נמוכים מאוד - יש כאן אבטלה כרונית. מי ששם לב, על שערי המפעל שלנו יש באופן קבוע שלט של 'דרושים לעבודה'", סיפר אלעד אמיר, מנהל המפעלים.

"כשעברו המפעלים מפתח תקווה, רבים מהעובדים עברו יחד עמו", שיתף אחד העובדים. "אולם בודדים שרדו וזה מצער. יחד עם זאת, עבור מהנדסים ומומחים, המיקום של המפעל הוא דווקא גן עדן כלכלי. בעוד קולגות במפעלים במרכז הארץ מוצאים עצמם עם ברוטו מכובד, אך נטו זעום, מקבילים באופקים יכולים להשתכר עד 13 אלף שקלים, ללא שום חיוב במס. "המהנדסים שלנו לוקחים את המשכורות שלהם כמעט במלואה הביתה".

טכנולוגיית בית קפה
המפעל השני של קלין בו ביקרו המסיירים, נמצא בסמיכות למפעל הנייר. "מפעל חומרי הניקוי הוא מפעל פחות מורכב ממפעל הנייר והטכנולוגיה בו פשוטה יותר", הסביר יצחק יפים. "המפעלים הכימיים מתחלקים למספר רמות: המחצבות, מפעלי חומר הביניים ואת מה שאנחנו עושים - המוצר הסופי שמגיע ללקוח. זו למעשה טכנולוגיית בית קפה: מערבבים קפה, סוכר, מים וחלב - וזה מוכן. זה למעשה מה שאנחנו עושים במפעל חומרי הניקוי - אנחנו מערבבים חומרים. לעתים יש לנו תהליך חימום ולכל היותר סתירה של חומצה ובסיס.

בתמונה: המעבדה

"המעבדה היא הלב המקצועי של המפעלים", ציין יצחק יפים, כשהוביל את המסיירים אל מבצרו - המעבדות. אנשי המעבדה ויפים בראשם, עוסקים במגוון רחב של דברים, לרבות תמיכה בייצור, בקרת האיכות, מחקר ופיתוח ועוד, אולם לטענתו "הדובדבן הוא המחקר והפיתוח".
אחד מהמוצרים החדשים הוא ה-C7, אשר לטענת המומחים בחברה, נותן מענה לכל סוג של לכלוך - החל בשומנים וגריז ועד לחלודה. החברה הציבה בכניסה לאחד המפעלים שולחן עם מוצריה, מלווים במתכות ופלסטיקים מלוכלכים, על מנת שיוכלו המהנדסים להתנסות בעצמם. "אין צורך אפילו בכפפות בעת השימוש במוצרים", טען יפים בגאווה, "הסיבה לכך היא שאינו מכיל כלל חומרים כימיים".

בתמונה משמאל: יצחק יפים, מנהל המעבדה במפעלי חב' קלין

בתמונה: הדגמת פעולת חומרי הניקוי - אין צורך בכפפות, חומר הניקוי אינו מכיל חומרים כימיים
לשאלה שעלתה מצד המהנדסים בנוגע לשפכים של המפעל, הוסבר כי בתהליך ייצור חומרי הניקוי אין שפכים היות ומדובר בערבוב של חומרי גלם. תוצר הלוואי היחיד הוא משטיפת המיכלים לאחר השימוש וגם במים אלו עושים שימוש. "מעבר לכך", הסביר מנהל המעבדה, "כל החומרים הפעילי שטח הם איכותיים לסביבה, כלומר פריקים ביולוגית, זאת כחלק מהמחויבות שלנו לשמירה על איכות הסביבה כמו גם עמידה בתקנות ורגולציות בתחום".

המשתתפים מסיירים במפעלי חברת קלין באופקים

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

שלח לחבר
שתף


 


Google