שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

יום עיון בנושא אנרגיה שיורית בתעשייה

מאת: טל אהרוני

למעלה ממאה משתתפים הגיעו ליום העיון המרתק בנושא "אנרגיה שיורית בתעשייה" שהתקיים במכללת אפקה (המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב) ב- 23 בפברואר. יום העיון, אשר אורגן על ידי המכללה בשיתוף עם ענף האנרגיה בלשכת המהנדסים, כלל 8 הרצאות של אנשי מקצוע מגוונים בתחום ועסק בעיקר בשאלה החשובה - כיצד ניתן לחסוך באנרגיה באמצעות שימוש יעיל וחכם באנרגיה שיורית?

אנשי מקצוע רבים בתעשייה מתחבטים בשאלה - כיצד ניתן לחסוך באנרגיה? יש לכך לא מעט דרכים, אשר רבות מהן קשורות לניצול חכם ויעיל של אנרגיה שיורית שהיא למעשה האנרגיה אשר נוצרת תוך כדי תהליכי שריפה שונים או מחום הנוצר בפעולות מכניות, ורובה הולכת לאיבוד.

בתמונה משמאל: פרופ' מוטי סוקולוב, נשיא מכללת אפקה להנדסה

פרופסור מוטי סוקולוב, נשיא מכללת אפקה להנדסה, בירך את המשתתפים בכנס, וציין כי תחום האנרגיה הוא אחד מהתחומים המבוקשים ביותר באקדמיה ובתעשייה. בשנה זו נפתח באפקה מסלול לימודים לתואר שני בהנדסת אנרגיה, בוגרי מסלול זה צפויים להשתלב בתחום. אחריו עלה לבמה עמנואל ליבן - יו"ר אגודת מכונות בלשכת המהנדסים אשר דיבר על חשיבות התחום, ועל כמה שזה חשוב לנצל אנרגיה בצורה חכמה ויעילה יותר.
ד"ר משה תשובה, יו"ר הענף לאנרגיה בלשכת המהנדסים וראש המחלקה להנדסה מכאנית במכללת אפקה, הנחה את יום העיון והזמין את הדובר הראשון, נציג הממשלה.

בתמונה מימין:
עמנואל ליבן, יו"ר אגודת מהנדסי מכונות בלשכה
בתמונה משמאל: ד"ר משה תשובה, יו"ר ענף אנרגיה בלשכת המהנדסים

מושב ראשון
אדי בית הזבדי, מנהל אגף ניהול משאבי תשתית במשרד האנרגיה והמים הסביר לקהל את הזווית של הממשלה. "התפקיד שלנו הוא להתמודד עם כל הבעיות בתחום, ויש לא מעט בעיות, לספק אנרגיה לכל מגזרי המשק, וגם כמובן להיערך לשעת חירום", אמר בית הזבדי, וציין כי אנו צפויים לקיץ בעייתי מאוד.
במהלך הרצאתו דיבר בית הזבדי על יעדי הממשלה בתחום האנרגיה, בין היתר - אספקת אנרגיה לכל המגזרים בצורה יעילה ורציפה, אספקת דלקים באיכות גבוהה, קידום התחרותיות והיעילות במשק, מלחמה בתופעות עבריינות בתחום הדלק, איסוף וניהול מידע במשק הדלק והצגתו ועוד. בית הזבדי גם הציג את תחזית הביקושים לאנרגיה, ואמר כי כיום המדינה עומדת בתחזיות. בית הזבדי הדגיש כי אחד הגורמים המרכזיים לעמידה ביעדים היא התייעלות אנרגטית ואמר כי המשרד נותן מעניקים לחברות המבצעות התייעלות אנרגטית. בסיום הרצאתו, ביקש סיוע מכל אנשי המקצוע אשר הגיעו ליום העיון בכל הקשור להתייעלות אנרגטית.
בתמונה משמאל: אדי בית הזבדי, משרד האנרגיה והמים

הרצאתם של ד"ר אבי שלו ואינג' מיכאל מרקוס מחברת קרשין ובקרה בע"מ היתה בנושא של ניצול אנרגיה שיורית ממתקני מיזוג אויר וקירור בהישג יד, עם דגש על סטטוס ניצול אנרגיה והפקת חשמל מארובות גדולות.
ד"ר שלו הראה בקצרה כיצד מדחס קירור פועל וכיצד הוא יכול לשמש כמקור לפליטת אנרגיה, וציין כי המדובר בתהליך מורכב הדורש מקצועיות רבה. ד"ר שלו העלה בהרצאתו מספר שאלות הנדסיות שיש בתחום וגם ענה עליהן, למשל - האם תהיה השפעה ישירה על יעילות מחזור הקירור? כמה זמן מדחס פועל בעומס מלא? האם עדיף לעבוד עם מערכת בעיבוי אויר או בעיבוי מים? מהו סוג המדחס העדיף ועוד. אינג' מרקוס דיבר בעיקר על הפקת חשמל מארובות גדולות, הסביר אודות התהליך ומתי הוא משתלם.

עופר קרן, מנהל הפיתוח של חברת נידן מערכות שליטה ובקרה, העביר הרצאה בנושא של שימוש מושכל במשאבי כדור הארץ. קרן סיפר לקהל כי זול יותר לחסוך אנרגיה מאשר לייצר אנרגיה, והדגיש כי ישנן מערכות אנרגיה רבות שאינן יעילות. קרן: "יש מגוון שלם של פיתרונות שניתן באמצעותם לחסוך באנרגיה, החל מהדברים הפשוטים ביותר ועד לפתרונות מורכבים יותר. למשל - אם הגג שלנו צבוע בשחר אנחנו מפסידים כסף... חייבים לעשות תעדוף של הוצאות מול השקעה. לפעמים עדיף להשקיע יותר על מנת לקבל התייעלות אדירה".

בתמונה מימין: עופר קרן, מנהל הפיתוח של חברת נידן מערכות שליטה ובקרה

לדברי קרן, אחת מהשיטות היעילות ביותר לחיסכון באנרגיה היא באמצעות ניצול חכם ויעיל של אנרגיה שיורית. קרן: "כך אנחנו לוקחים חלק מהאנרגיה ומחזירים אותה למערכת. מחירי החשמל ימשיכו לעלות בשנים הקרובות ולכן כולנו חייבים להתייעל". קרן פירט אודות סוגים שונים של בזבוז אנרגיה (כגון צנרת מיותרת, עודף מיזוג אוויר ועוד), ואמר כי אנחנו מנצלים בצורה צינית את משאבי כדור הארץ. בסיום הרצאתו, סיפר קרן לקהל אודות פירמידת ההתייעלות של החברה, הנקראת "שיטת נידן": שימור וחיסכון באנרגיה (להפעיל רק מה שצריך), שיפור אלמנטים פסיביים, שימוש מושכל באנרגיה (התייעלות אנרגטית), החלפת ציוד ביעיל יותר, שימוש חוזר באנרגיה וייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים.

ההרצאה האחרונה במושב הראשון היתה הרצאתו של אלחי פרקש, מנכ"ל חברת לייט-אפ, בנושא של ניהול אפקטיבי של מערכי אנרגיה גדולים בתעשייה. במהלך הרצאתו סיפר פרקש לקהל אודות הפיתרונות של חברת לייט-אפ בתחום זה. לדברי פרקש, אחת השאלות המרכזיות עליהן מנסה המערכת של החברה לענות היא - היכן מתחבא הכסף? פרקש סיפר אודות המערכת שפיתחה החברה המבצעת ניתוחים של צריכת האנרגיה של חברות שונות, במטרה להפוך את הצריכה ליעילה וחסכונית יותר. המערכת מפחיתה את צריכות ועלויות האנרגיה במפעלי ייצור וכך מסייעת לחברות לחסוך כסך רב. פרקש אף נתן דוגמא ספציפית כיצד המערכת פעלה אצל לקוח מסויים ואיזה תהליך ביצעה החברה בעקבות ממצאי המערכת.

בתמונה מימין: אלחי פרקש, מנכ"ל חברת לייט-אפ
לכתבה מורחבת בנושא זה - הקליקו כאן.

מושב שני
המושב השני נפתח עם הרצאתו של ד"ר משה הירש (מהנדס ומומחה טכנו-כלכלי המייעץ לחברות רבות) אודות הנושא אופטימיזציה טכנו כלכלית בניהול ובקרת מערכות אנרגיה הכוללות יצור חשמל וניצול חום שיורי ותהליכי הייצור במפעל כימי גדול. ד"ר הירש סיפר אודות Case Study במפעל מסויים בו נערך תהליך של חקר ואופטימיזציה טכנו כלכלית, איפיון ולוגיקה לבקרה, ניהול אנרגטי כספי חכם, תכנון ופיקוח. לדברי הירש הרווח הכספי של המפעל בעקבות התהליך היה בסדר גודל של כ- 1.3 מיליון דולר בשנה (על פי פרסומי המפעל בשנת 2002). התהליך כלל, בין היתר, תגבור ייצור חשמל באופן כללי וכן בשעות ה"פסגה", ייעול חלוקת עומסים בין ספקי האנרגיה, מזעור בעיות של אי יציבות ואי דיוקים במדידות ועוד.

בתמונה משמאל: ד"ר משה הירש, יועץ-מומחה טכנו-כלכלי

צבי טשר ממשרד ב. איסקוביץ צ. טשר מהנדסים-יועצים, הרצה אודות ניהול מערכות מיזוג אוויר גדולות. במסגרת הרצאתו דיבר טשר על נושאים כמו מהם בכלל מערכות מיזוג אוויר גדולות, היכן הן קיימות בישראל (למשל - בבנייני משרדים הכוללים מספר יחידות קירור מים, במלונות, בבתי חולים, באוניברסיטאות, בקניונים, בקריית הממשלה ועוד), מהם מרכזי אנרגיה, איפיון מערכת מים חמים וקרים ונושאים נוספים. טשר אמר כי "במדינה הקטנה שלנו מערכות מיזוג אוויר גדולות וההתנהלות שלהן מהוות מרכיב חשוב מאוד וכי עם תכנון נכון ניתן להגיע למצב בו יחידת אנרגיה תהיה יעילה הרבה יותר".
בתמונה מימין: צבי טשר ממשרד ב. איסקוביץ צ. טשר מהנדסים-יועצים

עופר קרן
, מנהל הפיתוח של נידן מערכות שליטה ובקרה, העביר הרצאה שנייה ביום העיון, הפעם בנושא של מערכת שליטה על מערכות אנרגיה. קרן הדגיש כי כיום ניתן להתייעל בצורה טובה הרבה יותר באמצעות ניהול נכון של מערכות האנרגיה שלנו. קרן: "מה שצריך לעניין את החברות זה כמה שקלים הם מוציאים לכל שעת עבודה ופחות כמה קילו וואט לכל שעת עבודה. באמצעות מערכות שליטה ניתן להוריד את העלויות במידה ניכרת". קרן הדגים זאת באמצעות גרפים ונתן גם דוגמאות, למשל - בתי ספר בהם יש שימוש לא יעיל באנרגיה, כאשר בלילות משאירים מזגן פתוח או אורות.

ההרצאה האחרונה ביום העיון היתה הרצאתו של יהושע סעדה, מחברת InterAmerican Power Project, בנושא של ניצול ישיר ועקיף של אנרגיה שיורית. סעדה סיפר לקהל כיצד ניתן לנצל אנרגיה בצורה טובה יותר הן בצורה ישירה והן בצורה עקיפה, תוך מתן דוגמאות של שיטות שונות לניצול אנרגיה שיוריות אשר הוסברו באמצעות גרפים ותרשימים.

בתמונה מימין: יהושע סעדה, חברת InterAmerican Power Project

שלח לחבר
שתף


 


Google