הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

ערב עיון בנושא פיקוח ובקרת איכות על פרויקטי צבע וצביעה

מאת: טל אהרוני

ערב העיון בנושא פיקוח ובקרת איכות על פרויקטי צבע וצביעה, שהתקיים ב-1.3.12 בבית המהנדס בתל אביב, כלל שתי הרצאות מעניינות במיוחד. רוב המשתתפים שהגיעו לערב העיון, שאורגן על ידי הפורום הישראלי לקורוזיה בלשכת המהנדסים, היו אנשי מקצוע בתחום, ואת שתי ההרצאות העביר שי ליטני, מהנדס צבע וצביעה בחברת החשמל.

אינג' נחום נוה, יו"ר הפורום הישראלי לקורוזיה, פתח את ערב העיון ובירך את המשתתפים שהגיעו. נוה הדגיש את חשיבות הנושא ולאחר דברי ברכה של אינג' יצחק רז, יו"ר לשכת המהנדסים, שהוקראו לקהל, הזמין נוה לבמה את שי ליטני, מהנדס צבע וצביעה בחברת החשמל, אשר עוסק, בין היתר, בכתיבת מפרטים, אישור מוצרים, בקרת איכות, פיקוח והכשרה מקצועית.

בתמונה משמאל: אינג' נחום נוה, יו"ר הפורום הישראלי לקורוזיה בלשכת המהנדסים

ההרצאה הראשונה, עסקה בעיקר בהגדרת המושגים בתחום ובהצגת הבעיות הרבות הקיימות:
ליטני סיפר לקהל כי פרויקט צביעה הינו עבודה תהליכית שאת הצלחתו המוכחת ניתן לבחון רק לאחר מספר שנים, וכי הוא תלוי בגורמים רבים.
ליטני: "בתקן הוגדרו תפקידים, תהליכים ובדיקות שונות להבטחת האיכות בצביעה תעשייתית. איכות הצביעה הסופית מורכבת משילוב איכויות של מפרט היישום, הכנת השטח, היישום והחומרים. בתהליך צביעה אחת המטרות המרכזיות היא לבצע הכנת צבע טובה, על מנת שהצבע יחזיק מעמד כמה שיותר שנים ושלא ייווצרו כשלים ובעיות. צבע מוגבל בזמן ולכן צריך להכין אותו כמה שיותר טוב".

בתמונה מימין: המרצה - שי ליטני, מהנדס צבע וצביעה בחברת החשמל

בהרצאתו דיבר ליטני על מספר נושאים מרכזיים - מדוע בכלל צריך לצבוע, מי ומה בפרויקטי צביעה, בקרת איכות ופיקוח, מבחן איכות, תפקיד המפקח, ולבסוף - היכן מסתתר הכסף? לגבי קורוזיה אמר ליטני כי המדובר בתהליך אלקטרוכימי טבעי. ליטני: "אם לא נעשה שום דבר, תהיה קורוזיה. כל המאמצים שאנחנו עושים הם על מנת למנוע את התהליך הטבעי הזה. הטיפול בקורוזיה עולה כסף, ורצוי מאוד להשקיע במניעתה מראש. אחת השיטות היא באמצעות צבע". ליטני אף הציג לקהל תמונות של קורוזיה על שנאי רשת, קורוזיה בארובה (3 שנים בלבד לאחר ההקמה) ועוד. בהמשך הרצאתו הציג ליטני לקהל מחקרים שהראו מדוע פרוייקטים של צבע נכשלו. ליטני: "ברוב המקרים הכישלון התרחש בשל הכנת שטח או יישום לקויים (70%), בחלק קטן של המקרים בשל מפרט לא סגור (20%) או בגלל צבע פגום (10%). המסקנה הברורה היא כי בקרת איכות בצביעה היא הכרחית וחייבת להתבצע תוך כדי התהליך".

נושאים נוספים עליהם דיבר ליטני בהרצאתו היו - מה עושה כל צד בפרוייקט ("יש להפריד בין מנהל המכרז לבין הבעלים או המזמין"), התפקיד של מבקר האיכות ("לוודא שהאיכות המתקבלת בפועל עומדת בדרישות המפרט. (מבקר האיכות איננו האדם שקובע את המפרט"), מי יכול לבצע בקרת איכות ("העובד לעצמו, עובד נוסף מהצוות, מבקר איכות מקצועי, המזמין או מישהו מטעמו, מתחרה עסקי, למעשה כמעט כל אחד יכול לבצע בקרת איכות בתנאי שהוא יודע ומכיר את הפרוייקט"), מה מבקר איכות צריך לדעת ומהם תפקידיו של המפקח. לדברי ליטני, "המפקח הוא איש המקצוע שאמור לדאוג להתנהלות הפרוייקט, ללוחות הזמנים, לכסף, למשאבים, לבטיחות, לדיווח ועוד. טווח העבודה של המפקח הוא עד סוף הפרוייקט. לעומת זאת, מבקר איכות צריך לדאוג לבקרת האיכות בפרוייקט, עמידה בדרישות המפרט, שליטה בשיטות היישום ובתקנים, הסמכה בבקרת איכות צבע, דיווח בטפסי בקרת איכות ועוד. טווח העבודה של מבקר האיכות הוא שנים רבות קדימה".

ליטני סיכם ואמר כי בצבע אין קיצורי דרך! "פיקוח ובקרת איכות ללא ספק חוסכים כסף רב, אך רק אם הם מבוצעים במקצועיות ובקפדנות. אז איפה נמצא הכסף? בבקרת איכות ובהכנת שטח טובה. באמצעות בקרת איכות איכותית ומקצועית ניתן לחסוך עשרות ומאות אלפי שקלים. בנוסף, אם נעשה הכנת שטח טובה, נגדיל את אורך חיי הצבע, יהיו פחות נזקי קורוזיה וזה יגרום להקטנת עלויות התחזוקה".

ההרצאה השניה של ליטני עסקה בעיקר בתחום של פיקוח בעבודות צבע וחשיבותו:
ליטני דיבר בעיקר על הגורם האנושי והצורך בפיקוח על גורם זה, למשל - מי הם הצבעים, מה בקיאותם בנושא הצבע, מהם הלחצים המופעלים על הקבלן לאחר זכייתו במכרז, מהם דרישות מזמין העבודה, האם מקבלים גיבוי ממזמין העבודה ושאלות רבות נוספות.

ליטני הדגיש כמה נקודות חשובות בתחום הפיקוח:
מקצוענות - מה נדרש מהמפקח, מהי החלוקה המקצועית בין המפקח לקבלן, הידע המעמיק שנדרש מהמפקח ועוד. במקרים רבים, הקבלן חושב שהוא יודע הכי טוב מה טוב, הוא מכיר את כל סוגי העבודות ואת כל סוגי הכנת השטח. ללא ידע מעמיק של המפקח, הקבלן ישתלט על הפרוייקט ולכן יש חשיבות רבה למקצוענות המפקח.

קבלת החלטות - המפקח צריך להכיר בצורה טובה מאוד את המפרט, את התקנים הרלוונטיים לפרוייקט, ולא פחות חשוב - את הגבולות של מה מותר ומה אסור לבצע.

היצמדות למפרט - המפקח צריך לדעת כיצד לתת פירוש נכון למפרט ולהקפיד על כל מה שכתוב בו, בין היתר - זמני ייבוש, עוביים, מספר שכבות, תנאי צביעה ועוד.

ידע בתקנים - על המפקח להכיר את התקנים החשובים כמו ISO, SSPC, NACE ועוד. עליו להבין בתחומים כמו בדיקות ניסיון, בדיקות עומס, בדיקות מליחות, בדיקות עובי, בדיקות הדבקות ועוד.

ידע בבדיקות השטח לפני ואחרי צביעה - תחום זה כולל ידע ומקצוענות, סבלנות, נחישות ויושרה. ליטני סיכם בכך שתפקידו של המפקח בכל פרוייקט צביעה הוא קריטי להצלחת הפרוייקט ולכן אין לזלזל בתחום זה ויש להבין את חשיבותו.

בתמונה: קהל המשתתפים בערב העיון


שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google