שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

ערב עיון: אסטרונומיה מבעד לעדשה במצפה הכוכבים מעלה אדומים, 1.4.12

מאת: רועי שני

מהירי החלטה שהקדימו להרשם זכו להשתתף בראשון באפריל 2012 בערב העיון המרתק בנושא אסטרונומיה, שנערך ביוזמת לשכת המהנדסים במצפה הכוכבים במכללה הטכנולוגית לתעופה וחלל במעלה אדומים. ערב העיון היה הסנונית הראשונה במגוון הפעילויות הצפויות של ענף אסטרונומיה החדש שיפעל מסגרת אגודת מדע, מחשבים ותוכנה.

אינג' יצחק רז, יו"ר לשכת המהנדסים, כיבד את האירוע בנוכחותו, ולאחר התכנסות קצרה נשא פרופ' אריאל כהן, יו"ר אגודת מדע, מחשבים ותוכנה בלשכת המהנדסים ברכות למשתתפים ולפתיחת הפעילות הכלל ארצית של ענף אסטרונומיה באגודה.
בתמונה משמאל: פרופ' אריאל כהן, יו"ר אגודת מדע, מחשבים ותוכנה בלשכת המהנדסים

ערב העיון הותאם מראש גם לקהל מהנדסים מקצועי, וגם לקהל פופולרי ובני נוער, ורבים מהמשתתפים היו בני המשפחות של המהנדסים החברים. ערב העיון החל בהרצאתו של הראל בן-עמי, רכז מצפה הכוכבים מעלה אדומים, שלקח את המשתתפים למסע ברחבי הגלקסיה. בהרצאתו הדגים בן-עמי את תוכנת Stellarium החינמית (בעלת ממשק בעברית וניתנת להורדה -
מפה), המציגה את הגלקסיה שלנו וכוכביה באופן פשוט, נגיש ומרהיב.

בתמונה מימין: הראל בן-עמי, רכז מצפה הכוכבים מעלה אדומים


תחילה סקר בן-עמי את הכוכבים והמבנים השמימיים בגלקסיה ומיקומם היחסי: כוכב הצפון, נוגה, צדק על ארבעת ירחיו, מאדים, הדובה הגדולה, הדובה הקטנה, קסיופאה, הירח ועוד. לאחר מכן הסביר על דרכי הניווט השונות הקיימות לצורך התמצאות בשמיים. מכיוון שהשמיים נצפים באופן שונה מכל מקום על פני כדור הארץ, פותחו שיטות התמצאות, כמו הרשת המשוונית והרשת האזימוטלית, אשר מאפשרות התמצאות אחידה מכל מקום על פני הארץ. בן-עמי תיבל את הרצאתו בהסבר והמחשה ויזואלית אודות קו המילקה, אותו ציר של תנועת השמש ומערך הכוכבים השונה המאפיין אותו בכל חודש, לפיו קבעו האסטרולוגים את גלגל המזלות לפני 2000 שנים.

בתמונה: המשתתפים בחדר ההרצאות, בערב העיון שהתקיים בבמצפה הכוכבים במכללה הטכנולוגית לתעופה וחלל במעלה אדומים, 1.4.12


 

 

 

 

 

 

 
כהכנה לתצפית שתוכננה בחלק האחרון של ערב העיון, סקר בן-עמי את ארבעת הכוכבים שהמשתתפים אמורים היו לצפות בהם, וסיפק אינפורמציה פיקנטית על כל אחד מהם. נוגה, לדבריו, הינו כוכב אכזר וטרשי והטמפרטורה השוררת בו היא מעל 400 מעלות, והלחץ האטמוספרי גבוה בפי 100 מהלחץ בכדור הארץ. את מאדים, בו הטמפרטורה נעה מ-20 מעלות ביום ועד ל-מינוס 140 מעלות בלילה, מתכוונים ליישב בעשור הקרוב, וכיום מפתחים אמצעי טיסה חדשניים הכוללים מנועים יוניים שיקצרו את אורך המסע מחצי שנה ל-40 יום בלבד. כוכב צדק, המוכר יותר ככוכב האדום, מאופיין בשני פסים בהירים לאורכו ולו ארבעה ירחים. אחד הירחים, המכונה אירופה, עשוי כולו מקרח ומרכזו הוא אוקיאנוס ענקי. בשנת 2030 צפוי להשלח רובוט מיוחד לירח אירופה, ולאחר הנחיתה יקדח הרובוט בקרום הכוכב עד שיגיע לאוקיאנוס ושם ישחרר צוללות מחקר שישדרו אינפורמציה לכדור הארץ. כיום ירח אירופה הינו אחד הכוכבים בעלי הסבירות הגבוהה ביותר למציאת חיים חוצניים.

בתום ההרצאה עלו המשתתפים למצפה עצמו, שם הסביר בן-עמי על הטלסקופים השונים העומדים לרשותם, ולאחר ההסבר צפו המשתתפים מבעד לטלסקופ בירח ובמאדים.

בתמונות: המשתתפים צופים בגרמי השמיים מבעד לטלסקופים במצפה הכוכבים

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 
שלח לחבר
שתף


 


Google