שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

מרכזיות מדע האסטרונומיה בתודעה הציבורית בעבר ובהווה
מאת: רועי שני

המפגש הרשמי הראשון של ענף אסטרונומיה במסגרת פעילות אגודת מדע, מחשבים ותוכנה, נערך ב-20 באפריל 2012. השנה הוכרז חודש אפריל כחודש האסטרונומיה הבינלאומי, ומועד פתיחת הפעילויות של הענף עולה בקנה אחד עם הפעילויות העולמיות.

את ההרצאה נשא יו"ר אגודת מדע, מחשבים ותוכנה של לשכת המהנדסים, פרופ' אריאל כהן, אשר התמקד בקשר המאגי בין הנדסת לוח השנה היהודי לבין האסטרונומיה.

בתמונה משמאל: פרופ' אריאל כהן, יו"ר אגודת מהנדסי מדע, מחשבים ותוכנה בלשכת המהנדסים

לדברי כהן, כל תרבויות העולם התבססו על אסטרונומיה לפיתוח תרבויותיהן. אסטרונומיה הינה הבסיס להנדסת לוח השנה אצל כל העמים, וכבר בתנ"ך אפשר למצוא ידע אסטרונומי רב המשקף את התקופה בה הוא נכתב. למעשה, אפשר לראות בתנ"ך כספר ההיסטוריה של האסטרונומיה, ועל פי ניתוח הידע אפשר למצוא הסברים מבוססי אסטרונומיה רבים המטילים אור, למשל, על כיצד נקבעה ביהדות שנת בריאת העולם.

שנת הבריאה מתבססת על כרונולוגיה של סיפורי התנ"ך. בניגוד לגרסת המסורה בה מאמינים היהודים, ואשר לפיה שנת בריאת העולם חלה ב-3761 לפנה"ס, שנת בריאת העולם על פי תרגום השבעים, בו דבקה הכנסיה היוונית האורתודוקסית, חלה ב-5509 לפנה"ס- 1748 שנים לפני. קיים ויכוח בקרב הקהילה המדעית אודות איזה נוסח קדום יותר, ומי החליף את מי, אך הידע האסטרונומי הגלום בתנ"ך פותר את התעלומה.

האסטרונום אל-ח'ווארזמי שחי במאה ה-9 לספירה, פרסם מאמר שהתגלה רק לפני כמה עשרות שנים אשר עסק בלוח השנה העברי. במאמר הופיעה טבלה אסטרונומית עם ערכים של מיקום כוכבי הלכת ביום בריאת העולם. לפי מאמרו בריאת העולם התרחשה במולד הירח, כאשר השמש והירח ממוקמים באותו מקום ביחס לכדור הארץ וביום הראשון של האביב. לפי הטבלה אפשר לשרטט את מפת השמים של אותו לילה, והיכן היו ממוקמים השמש והירח, שבתאי, צדק, מאדים ונוגה.

בספר בראשית, פרק א' פסוק טז נכתב על היום הרביעי: "ויעש אלוהים, את-שני המאורות הגדולים: את-המאור הגדול, לממשלת היום, ואת-המאור הקטון לממשלת הלילה, ואת הכוכבים". על סמך מידע זה ניסו חכמי הסהנדרין לאתר את אותו יום רביעי הראשון של האביב, בו תמונה מתאימה לתיאור בטבלה של אל-ח'ווארזמי, וכך לאתר את המועד המדויק בו חלה בריאת העולם. תמונת השמיים של אותו לילה נמצאה כמתאימה לאותו ליל רביעי הראשון של האביב ב-3761 לפנה"ס.
אולם פה העלילה מעט מסתבכת. מספר מאות שנים מוקדם יותר היו הכלים המדעיים מדויקים פחות, ואורך החודש היה מעט קצר יותר ממה שהיה ידוע כאשר חושבה לאחור שנת הבריאה לעיל. מהחישוב האסטרונומי שנערך על בסיס האורך הקצר יותר מתגלה כי הסטייה הזעירה באורך החודש משפיעה רבות, וששנת בריאת העולם הינה בשנת 5509 לפנה"ס - בהתאם לתרגום השבעים.

על סמך מידע תנ"כי, וידע כלים אסטרונומיים שהתאימו לתקופה הקדומה התגלו תאריכים משמעותיים נוספים: לידת אברהם, יציאת מצרים (ומתן התורה במעמד הר סינ), חורבן בית ראשון, חורבן בית שני. הגילויים התאפשרו נוכח העובדה שכל האירועים החשובים ביהדות התרחשו תמיד במולד הירח של תחילת האביב.

רעיונות דומים המבוססים על האסטרונומיה הנחו את מחשבי שנת בריאת העולם או מאורעות מרכזיים אחרים בתרבויות עתיקות אחרות דוגמת ערש הנצרות, התרבות ההינדית, תרבות המאיה ותרבות האסלאם.
ובחודש האסטרונומיה הבינלאומי, עם פתיחת הענף לאסטרונומיה בלשכת המהנדסים, אין דרך נאותה יותר מלהדגיש עובדה זאת על תפקידה של האסטרונומיה בעיצוב התרבויות, כדי להאדיר ולהפיץ את ההבנה על תרומתה של האסטרונומיה לתרבות האנושית בעבר ובעצם הימים האלה.

בתמונה: המשתתפים מאזינים להרצאה


שלח לחבר
שתף


 


Google