שערי
חליפין
שינוי אחרון: 1.12.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.488
אירו4.152
ליש"ט4.706
100 יין3.103

חילופי משמרות בראשות הענף לבדיקות לא הורסות בלשכה
מאת: אלי תבור

ד''ר יוסף (יוסי) פסח, מי שהקים את הענף לבדיקות לא הורסות במסגרת אגודת מהנדסי מכונות בלשכת המהנדסים ועמד בראשו במשך כ-40 שנה, פרש מתפקידו זה. במקומו נבחר לעמוד בראשות הענף מי שכיהן עד כה כסגנו, ד''ר בוריס מורבין. ד''ר פסח ימשיך מעתה לפעול במסגרת הענף כסגנו של ד''ר מורבין.

ד''ר יוסי פסח (78), ששמו קשור במקצוע הבדיקות הלא הורסות מאז הוחל להשתמש בהן בישראל, הוא יליד העיר טוסלה שבחבל בוסניה-הרצוגובינה ביוגוסלביה לשעבר. במלחמת העולם השנייה הוא הופרד מהוריו, שנשלחו למחנה השמדה, ונשלח למחנה ריכוז איטלקי באי ראב שבצפון הים האדריאטי. בחודש ספטמבר 1943, לאחר כניעתה של איטליה, הוא שוחרר מהמחנה עם עוד כ-240 יהודים, שהקימו מיד את גדוד הפרטיזנים היהודי של בריגדת הפרטיזנים באי ראב, שהשתייכה לתנועת הפרטיזנים של טיטו. למרות שהיה רק ילד בן שמונה וחצי הוא מילא בגדוד הפרטיזנים היהודי תפקידי רץ בין היחידות השונות.
בתמונה משמאל: ד"ר יוסף (יוסי) פסח, מייסד ענף בל"ה בלשכה, פורש  מתפקיד יו"ר הענף לאחר כהונה של כ-40 שנה

ב-1948 עלה יוסי פסח לישראל ונשלח עם אחותו למחנה עליית הנוער בעתלית. לאחר מכן שירת בחיל השריון וכשהשתחרר החל את לימודיו בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון בחיפה. במקביל ללימודיו עבד במעבדה המכאנית של הפקולטה, ושם גילה לראשונה את תחום הבדיקות הלא הורסות (בל''ה) - השם הכולל לתהליכי הבדיקה והבקרה שאינם פוגעים בחומר או במוצר הנבדק.
‫"זאת הייתה אהבה ממבט ראשון'', אומר יוסי פסח. "זה היה תחום שלא היה כמעט מוכר בארץ. אני הייתי בין מקימי המעבדה הראשונה לבל''ה בארץ בטכניון בחיפה. לאחר מכן למדתי בקורסים ג' וד' במחלקה לפיסיקה גרעינית ונשארתי לעבוד בטכניון בתור מהנדס. נושא עבודת הגמר לקבלת תואר המאסטר שלי היה בדיקות אולטרא-סוניות, כשהמנחה שלי היה פרופ' קורט לוי''.

במעבדת הטכניון הקים יוסי פסח כבר בשנת 1957 את הקבוצה הראשונה של מהנדסי בל''ה ולאחר מכן, בשנת 1962, הקים במסגרת אגודת האינג'ינרים והארכיטקטים, קודמתה של לשכת המהנדסים והאדריכלים, את תא הבדיקות הלא הורסות הראשון. מאז הוא עומד בראש התא שהפך לענף ייחודי נפרד באגודת מהנדסי מכונות.
‫"אני לא פורש לגמרי מהענף'', אמר ד''ר פסח עם העברת שרביט ראשות הענף לסגנו, ד''ר בוריס מורבין. "הוא היה הסגן שלי, ועכשיו אני אהיה הסגן שלו. אנגן כינור שני. צריך לתת הזדמנות גם לצעירים''.

ד''ר בוריס מורבין (38), הוא יליד רוסיה, בן לאב פרופסור לפיסיקה ואם דוקטור לפיסיקה, אשר פיתחו כבר לפני כ-45 שנה בבריה''מ לשעבר את הבדיקות הלא הורסות בשיטת הפליטה האקוסטית. הוא עלה עם הוריו לארץ ב-1992, למד מתמטיקה שימושית לתואר ראשון באוניברסיטת בר אילן, ולתארים שני ושלישי במקצוע זה באוניברסיטת תל-אביב, עם התמחות בתחום מכאניקת השבר החישובית. יחד עם הוריו הקים תשתיות טכנולוגיות בחברת "מרגן פיסיקאל דיאגונטיקס'', שעסקה בבדיקות בשיטת הפליטה האקוסטית, והקים את תא הפליטה האקוסטית באגודת מהנדסי מכונות בלשכה, שהתמזג עם ענף הבל''ה באגודה.
בתמונה מימין: ד"ר בוריס מורבין, היו"ר הנכנס של ענף בל"ה בלשכה

ד"ר בוריס מורבין מומחה בעל שם עולמי בשיטת הפליטה האקוסטית, יו"ר של טרמינולוגיה לפ"א בוועדת תקינה אמריקאית ASTM לבדיקות לא הורסות, ומזכיר באגודה הבינלאומית לפליטה אקוסטית.
שלח לחבר
שתף


 


Google